Ομάδα Τζαζ επικράτησε 123-108 επί των Μπακς, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στο προσκήνιο (βίντεο)

Η αναμέτρηση ανάμεσα στους Τζαζ και τους Μπακς ήταν εντυπωσιακή, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν με 123-108 ενάντια στους Μπακς. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ξανά στο προσκήνιο με ένα double-double, αλλά η ομάδα του δεν κατάφερε να επιτύχει θετικό αποτέλεσμα.

Ιδιαίτερα επεισοδιακή ήταν η συμπλοκή που σημειώθηκε στο παιχνίδι. Μόλις 70 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κόλιν Σέξτον χτύπησε με τον αγκώνα του τον Αντετοκούνμπο κατά τη διάρκεια ενός drive, μετά από το οποίο σκόραρε και πανηγύρισε εξαγριωμένος, παρά το γεγονός ότι ο Γιάννης ήταν στο παρκέ.

Ο Μαλίκ Μπίσλεϊ αντέδρασε ρίχνοντας τον κάτω, με αποτέλεσμα να διακόψουν οι διαιτητές το παιχνίδι.

Με αυτή τη νίκη, οι Γιούτα Τζαζ ανέβηκαν στο 25-26 στον αγώνισμα, ενώ οι Μιλγουόκι Μπακς κατέρρευσαν στο 33-17 και συνεχίζουν να πιέζονται από τους Καβαλίερς, Νικς και Σίξερς για τη δεύτερη θέση στην Ανατολική Περιφέρεια.

Ο “Greek Freak” Αντετοκούνμπο σημείωσε 33 πόντους (11/13 δίποντα και 11/15 βολές), μοίρασε 13 ασίστ, μάζεψε 7 ριμπάουντ και έκανε 1 μπλοκ σε 39:36 λεπτά εντός παρκέ.

Ο Πόρτις σημείωσε 27 πόντους, ο Μπίσλεϊ 16, ο Λίλαρντ 12, και ο Γκριν 10, ενώ ο Λάουρι Μάρκανεν ηγήθηκε του σκοραρίσματος για τους γηπεδούχους με 21 πόντους, ενώ ο Κόλιν Σέξτον και ο Κεγιόντε είχαν από 19 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-26, 53-63, 83-95, 123-108.