Οι Θάντερ κατακτούν την κορυφή στη Δύση μετά τη νίκη επί των Τίμπεργουλβς (vids)

Οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ κατέλαβαν την πρώτη θέση στη Δύση, με ρεκόρ 34-15, μετά τη νίκη τους επί των Μινεσότα Τίμπεργουλβς τα ξημερώματα του Σαββάτου.

Οι Θάντερ επικράτησαν άνετα της Σάρλοτ με 126-106, ξεκινώντας με προβάδισμα 20 πόντων στην πρώτη περίοδο και 31 πόντων στο ημίχρονο. Από την άλλη, οι Τίμπεργουλβς υπέστησαν ήττα από τους Ορλάντο Μάτζικ με σκορ 106-108.

Η “μάχη” για την κορυφή στη Δύση εντείνεται, καθώς οι Κλίπερς (32-15) και οι Νάγκετς (34-16) έχουν άγριες διαθέσεις!

Ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ σημείωσε 31 πόντους για τους Θάντερ, ενώ είχε 9 ασίστ, 5 κλεψίματα αλλά και τρία blocks!

Ο Αλεκσέι Ποκουσέβσκι έπαιξε επτά λεπτά, σε μια σεζόν με πολύ περιορισμένο χρόνο συμμετοχής σε σχέση με το προηγούμενο έτος, και σημείωσε 4 πόντους με 1/1 τρίποντο και 1/2 βολές, ενώ ο Βασίλιε Μίτσιτς έπαιξε 14 λεπτά με 2 πόντους και 4 ασίστ.

Ο Μπράντον Μίλερ ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των Χόρνετς με 28 πόντους.

Δωδεκάλεπτα: 39-19, 73-42, 105-72, 126-106

Στιγμιότυπα από τον αγώνα:

Με μόλις 18 πόντους στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, οι Τίμπεργουλβς υπέστησαν ήττα από τους Μάτζικ με σκορ 106-108.

Ο Γουέντελ Κάρτερ Τζούνιορ (18 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και ο Πάολο Μπανκέρο (23 πόντοι, 6 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι των Μάτζικ, ενώ ο Φραντς Βάγκνερ πρόσθεσε 19 πόντους.

Ο Ρούντι Γκομπέρ σημείωσε 22 πόντους και 16 ριμπάουντ για τους Τίμπεργουλβς, ενώ άλλοι 22 πόντοι πέτυχε ο Άντονι Έντουαρντς και 19 ο Καρλ Άντονι Τάουνς.

Δωδεκάλεπτα: 38-26, 59-54, 88-80, 106-108