Οι Σέλτικς επικράτησαν με 104-84 των Χιτ στο Μαϊάμι

Οι Βοστόνη Σέλτικς κατάφεραν να κερδίσουν τους Μαϊάμι Χιτ με 104-84 στον τρίτο αγώνα των playoffs του ΝΒΑ ανατολικής περιφέρειας, παίρνοντας προβάδισμα 2-1 στις νίκες.

Μετά την προηγούμενη ήττα τους στον πρώτο αγώνα από τους Χιτ, οι Σέλτικς αντέχοντας με άμυνα και αποφασιστικότητα, αναδείχθηκαν νικητές περνώντας τους αντιπάλους τους στους 84 πόντους, κατακτώντας την 9η νίκη τους στα τελευταία 11 παιχνίδια εναντίον του Μαϊάμι.

Η ομάδα της Βοστόνης διατήρησε το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας ακόμη και τους 29 πόντους μπροστά, με τη διαφορά να μην μειώνεται κάτω από τους 18 πόντους κατά τη δεύτερη περίοδο.

Η υπέρβαση ήταν εμφανής από την έναρξη του παιχνιδιού, με την απόλυτη κυριαρχία να φαίνεται από το πρώτο μέρος και να φτάνει το σκορ στο 61-36 λίγο πριν το ημίχρονο!

Ο Τζέισον Τέιτουμ και ο Τζέιλεν Μπράουν σημείωσαν από 22 πόντους ο καθένας για τους νικητές, ενώ ο Τέιτουμ σημείωσε επίσης 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις πρόσθεσε άλλους 18 πόντους και ο Ντέρικ Γουάιτ 16.

Για το Μαϊάμι, που αγωνίστηκε χωρίς τους Μπάτλερ-Ροζίερ, ο Μπαμ Αντεμπάγιο ήταν ο κορυφαίος σκόρερ με 20 πόντους ενώ οι Νίκολα Γιόβιτς-Τάιλερ Χίρο σημείωσαν από 15.

Δωδεκάλεπτα: 12-21, 39-63, 61-87, 84-104