Οι Ντάλας Μάβερικς κατέκτησαν εντυπωσιακά τη νίκη επί των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ με 146-111 στο ντεμπούτο των Γκάφορντ και Ουάσινγκτον

Τα νέα πρόσωπα των Ντάλας Μάβερικς έκλεψαν την παράσταση στη νίκη τους με 146-111 επί των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ το βράδυ του Σαββάτου.

Φυσικά ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν ο ηγέτης (32π., 9 ασίστ, 8 ριμπάουντ σε 31′), αλλά οι νέοι παίκτες Γκάφορντ και Ουάσινγκτον απέδειξαν ότι θα συμβάλλουν σημαντικά στην πορεία των Μάβερικς στην τελική φάση της κανονικής περιόδου του ΝΒΑ.

Ο σέντερ, Ντάνιελ Γκάφορντ που μετακόμισε στο Ντάλας από τους Γουίζαρντς, είχε εντυπωσιακή παρουσία στο πρώτο του ματς, κερδίζοντας την προσοχή σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού!

Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19 πόντους σε 17:11 λεπτά συμμετοχής, με ποσοστό ευστοχίας 7/11 σουτ, 5/6 βολές και 9 ριμπάουντ.

Ο Πι Τζέι Ουάσινγκτον, ο φόργουορντ που μετακόμισε στο Ντάλας από τη Σάρλοτ, σημείωσε 14 πόντους σε 24,5 λεπτά με 5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, ενώ συγκέντρωσε 5 ριμπάουντ.

Επιπλέον για τους Μάβερικς, ο Κάιρι Ίρβινγκ σημείωσε 25 πόντους.

Από την άλλη, οι Θάντερ δεν θα χρησιμοποιήσουν τον νεοαποκτηθέντα Γκόρντον Χέιγουορντ πριν το All-Star break λόγω τραυματισμού που υπέστη, καθώς δεν έχει παίξει από τις 26 Δεκεμβρίου.

Πρώτος σκόρερ για τους Θάντερ ήταν ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ με 25 πόντους.

Ο αγώνας ήταν μονόλεπτο δράμα, με την ομάδα των Ντάλας να προηγείται με 47-25 στο τέλος της πρώτης περιόδου!

Προσωρινά, στο τέλος του ημιχρόνου, οι Θάντερ κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά, αλλά στο δεύτερο μέρος οι Μάβερικς τους κυριάρχησαν!

Στην τελευταία περίοδο, συμμετείχε και ο Αλεκσέι Ποκουσέβσκι με την ομάδα των Οκλαχόμα Σίτι, αλλά δεν κατάφερε να σημειώσει τρίποντο.

Οι Μάβερικς προηγήθηκαν με 30-23 στο πρώτο δωδεκάλεπτο, ενώ οι Θάντερ ανέκτησαν ελαφρώς την απόσταση με 35-17.

Τα δωδεκάλεπτα: 47-30, 71-62, 110-89, 146-111