Οι Κινγκς κερδίζουν τους Μάτζικ σε μια επική αναμέτρηση που φτάνει στη δεύτερη παράταση – Ο Βεζένκοφ δεν αγωνίστηκε

Στο Σακραμέντο, οι Κινγκς κατάφεραν να κερδίσουν με 138-135 τους Μάτζικ σε ένα εξαιρετικά ανταγωνιστικό ματς που φτάνει στη δεύτερη παράταση. Να σημειωθεί ότι ο Σάσα Βεζένκοφ δεν αγωνίστηκε.

Έτσι, οι Κινγκς ανεβαίνουν στο 20-13, ενώ οι Μάτζικ βρίσκονται στο 19-16. Το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από έντονες ανατροπές, με τον Μπανκέρο να μην παραδίδεται, αλλά να μην καταφέρνει να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη.

Ο Μπανκέρο πέτυχε ένα σημαντικό τρίποντο, φέρνοντας το σκορ στο 116-118 με 15 δευτερόλεπτα απομένοντα, ενώ ο Μονκ ισοφάρισε στα 10 δευτερόλεπτα, παίρνοντας το ματς στην παράταση. Ο Μπανκέρο εξασφάλισε τη δεύτερη παράταση πετυχαίνοντας το 127-127, ένα λεπτό πριν το τέλος του εξτρα πεντάλεπτου. Στη συνέχεια, ο Φοξ με ένα σημαντικό τρίποντο, 58 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της δεύτερης παράτασης, έκανε το σκορ 137-135, ενώ ο Μπανκέρο αστόχησε στο τελευταίο σουτ που θα μπορούσε να οδηγήσει σε τρίτη παράταση.

Ο Μαλίκ Μονκ ξεχώρισε με 37 πόντους (7/13 τρίποντα), ενώ ο Κίγκαν Μάρεϊ σημείωσε 28 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Ντομάντας Σαμπόνις είχε 22 πόντους, 23 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Ο ΝτιΆρον Φοξ πρόσθεσε 15 πόντους με 6/22 τρίποντα.

Ο Σάσα Βεζένκοφ δεν αγωνίστηκε για δεύτερη συνεχή φορά.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-30, 67-55, 91-89, 118-118, 127-127, 138-135.