Οι Γκρίζλις παίρνουν τη νίκη 108-94 στο Ντάλας καθώς ο Ντόντσιτς λείπει λόγω πατρότητας (video)

Για πρώτη φορά φέτος, οι Μέμφις Γκρίζλις εξασφαλίζουν δύο συνεχόμενες νίκες κερδίζοντας τους Μάβερικς στο Ντάλας με σκορ 108-94 τις πρώτες πρωινές ώρες του Σαββάτου!

Με αυτή τη νίκη, βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 5-13 κι ενώ αντιμετωπίζουν ακόμα άλλους επτά αγώνες μέχρι να επιστρέψει από την ποινή του ο Τζα Μοράντ.

Οι Γκρίζλις κατάφεραν να κερδίσουν ακόμα και χωρίς τον Λούκα Ντόντσιτς που απουσίαζε λόγω παιδικής γέννησης, καθώς επίσης και χωρίς τον τραυματία Τιμ Χάρνταγουεϊ jr.

Οι Μάβερικς είχαν έναν από τους χειρότερους αγώνες τους φέτος, με αποτελεσματικότητα 37% στα σουτ, ενώ ο Κάιρι Ίρβινγκ είχε μια από τις κατώτερες εμφανίσεις του.

Σκόραρε μόλις 10 πόντους με 3/15 στα σουτ και στο πρώτο ημίχρονο είχε μόνο 1 πόντο, με 0/7 προσπάθειες, με αποτέλεσμα οι Μάβερικς να βρεθούν πίσω με 15 πόντους, 44-59.

O Ντέσμοντ Μπέιν ήταν ο κορυφαίος σκόρερ με 30 πόντους για τον Μέμφις, ενώ ο Τζέιλεν Νόουελ, που υπέγραψε πρόσφατα 10ήμερο συμβόλαιο, κατάφερε να συμβάλει με 19 πόντους σε 25:50 λεπτά συμμετοχής.

Επίσης, ο Σάντι Αλντάμα πρόσφερε 17 πόντους και 12 ριμπάουντ για τους Γκρίζλις, ενώ οι πρώτοι σκόρερ των Μάβερικς, με 16 πόντους, ήταν οι Ντέρικ Τζόουνς Jr., Γκραντ Γουίλιαμς.

Η πορεία του αγώνα: 20-28, 44-59, 72-79, 94-108