Οι Χοκς κερδίζουν με ανατροπή 120-118 κόντρα στους Σέλτικς που έχαναν με -30!

Μια ακόμα εμφανής εύκολη νίκη για τους Σέλτικς εξελίχθηκε σε θρίαμβο για τους Χοκς, καθώς κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ από 30 πόντους πίσω και να πανηγυρίσουν τη νίκη με 120-118!

Στη δεύτερη περίοδο, οι ηγέτες της Ανατολής ήταν μπροστά με 68-38, με το ημίχρονο να κλείνει 74-56.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά, λήξαντας το σερί των 9 συνεχόμενων νικών των Σέλτικς, οι οποίοι επίσης είχαν κερδίσει 20 από τα 22 τελευταία παιχνίδια τους.

Η ανατροπή αυτή αποτελεί τη μεγαλύτερη για τους Χοκς από τη σεζόν 1997-98, όταν ξεκίνησε η καταγραφή play-by-play.

Ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο ΝτιΆντρε Χάντερ με 24 πόντους, ακολουθούμενος από τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 22 πόντους, ο οποίος ευστόχησε 4 από τα 7 του τρίποντα. Μια double double επίδοση είχαν ο Ντεζουόντε Μάρεϊ με 19 πόντους και 15 ασίστ, καθώς και ο Κλιντ Καπέλα με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Αν και ο Τζέισον Τέιτουμ σημείωσε 37 πόντους για τους Σέλτικς, δεν ήταν αρκετοί για τη νίκη. Οι Σέλτικς, φυσικά, κρατούν το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ με 57-15.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-44, 56-74, 90-96, 120-118.