Οι Μπακς νίκησαν με 108-97 τους Λέικερς, με τους Λίλαρντ και Γιάννη να ξεχωρίζουν (βίντεο)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και ο Ντέιμιαν Λίλαρντ έκαναν την πρώτη εμφάνισή τους στο γήπεδο Crypto.com Arena του Λος Άντζελες, όπου οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν τους Λέικερς με 108-97 στην προετοιμασία του NBA.

Ήταν η πρώτη συμμετοχή των δύο αστέρων των Μπακς στα φιλικά προετοιμασίας για τη νέα περίοδο, ένα γεγονός το οποίο προκάλεσε μεγάλο ενδιαφέρον, καθώς ο Λίλαρντ μετακόμισε στο Μιλγουόκι.

Οι δύο παίκτες ξεκίνησαν τον αγώνα στην πρώτη πεντάδα και έπαιξαν μαζί για σχεδόν 15 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε και ο Λίλαρντ έπαιξε για περίπου 7 λεπτά στο τρίτο δωδεκάλεπτο.

Ο Γιάννης κατάφερε να πετύχει 16 πόντους σε 15 λεπτά συμμετοχής του, στο πρώτο του αγώνα από τον Απρίλιο. Είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας με 6/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 1/1 βολή, ενώ πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 blocks.

Ο Λίλαρντ σημείωσε 14 πόντους με 1/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 6/6 βολές. Επίσης, πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 4 κλεψίματα.

Φυσικά, οι Μπακς χρειάζονται χρόνο για να συνδεθούν με το υπόλοιπο σύνολο της ομάδας και να προσαρμοστούν στο παιχνίδι τους πριν από τη νέα σεζόν.

Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, είχαμε επίσης τη συμμετοχή του Θανάση Αντετοκούνμπο, ο οποίος σημείωσε 5 πόντους, πήρε 2 επιθετικά ριμπάουντ και έκανε ένα block.

Ο Chris Middleton δεν έπαιξε στο αγώνα. Τα υπόλοιπα 12 πόντους για τους Μπακς προήλθαν από τους Kam Payne, Pat Connaughton (11 πόντοι έκαστος), Brook Lopez (11 πόντοι) και Bobby Portis (10 πόντοι). Bobby Brown και Thanasis Antetokounmpo σημείωσαν από 8 πόντους έκαστος.

Για τους Λέικερς, ο Anthony Davis σημείωσε double-double με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Russell Westbrook είχε 11 πόντους. Από 10 πόντους κατέγραψαν οι Malik Monk και Kent Bazemore.

Οι Μιλγουόκι Μπακς έχουν ακόμα δύο φιλικά ματς στην προετοιμασία τους, με τους Oklahoma City Thunder και τους Memphis Grizzlies.