Ντάλας κερδίζει τους Κλίπερς 144-126 με εντυπωσιακή εμφάνιση του Ντόντσιτς (βίντεο)

Οι Ντάλας Μάβερικς κατάφεραν να επικρατήσουν με 144-126 των Λος Άντζελες Κλίπερς χάρις στην εξαιρετική εμφάνιση του Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος πέτυχε 44 πόντους.

Ο Σλοβένος είχε μια εξαιρετική βραδιά, με 17/21 ευστοχία στα σουτ (!), καταλαμβάνοντας 11/12 δίποντα, 6/9 τρίποντα και 4/4 βολές. Πέραν των πόντων, συμμετείχε και με έξι ασίστ, καθώς και ίσο αριθμό ριμπάουντ.

Μαζί με τον Κάιρι Ίρβινγκ (27π.), συνεισέφεραν 71 πόντους στην ομάδα τους, καταντώντας την τέταρτη συνεχόμενη ήττα των Κλίπερς, η οποία από αυτές, ήταν η τρίτη υπό την ηγεσία του Τζέιμς Χάρντεν!

Ο Χάρντεν ακόμα δεν έχει νιώσει το γλύκος της νίκης με τη νέα του ομάδα, καθώς οι Μάβερικς πραγματοποίησαν δυναμική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, διαλύοντας τους Κλίπερς με σκορ 33-4, φτάνοντας έτσι το ημίχρονο με 77-51!

Ο Καγουάι Λέοναρντ σημείωσε 26 πόντους για την ομάδα των Λος Άντζελες, ενώ ο Πολ Τζορτζ ήταν πολύ ανούσιος για τρίτο σερί παιχνίδι, με 3/12 σουτ και 8 πόντους.

Σε αυτή την αρνητική σερί τριών αγώνων, ο Τζορτζ έχει μέσο όρο 14 πόντους με 12/43 σουτ, και 4/23 τρίποντα!

Σκορ ανά δωδεκάλεπτο: 30-33, 77-51, 115-89, 144-126