NBA: Τελευταία φορά που ομάδα αμφισβήτησε ήττα (videos)

Οι Νιου Γιορκ Νικς αμφισβήτησαν ενεργά την ήττα τους 105-103 από τους Χιούστον Ρόκετς τα ξημερώματα της Τρίτης (13/2), καθώς κατέθεσαν ένσταση στο NBA.

Το L2M της διοργανώτριας αρχής και ο πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης αναγνώρισαν ότι δεν έπρεπε να γίνει σφάλμα στον Τζέιλεν Μπράνσον, το οποίο επέτρεψε στον Άαρον Χόλιντεϊ να πάει στη γραμμή των βολών και να δώσει τη νίκη στους “ρόκετς”.

Ο 27χρονος γκαρντ ευστόχησε στις δύο πρώτες βολές και έχασε την τρίτη, ώστε να περάσουν τα δέκα δευτερόλεπτά χωρίς αντίδραση από τον αντίπαλο.

Βασιζόμενοι στην αναγνώριση του L2M και του Εντ Μαλόι, οι φιλοξενούμενοι κινήθηκαν ενεργά για να διεκδικήσουν τη νίκη στην παράταση, καθώς όταν έπεσε το μακρινό τρίποντο του Χόλιντεϊ, είχε λήξει ο χρόνος.

Δείτε τη φάση:

Πρέπει να σημειωθεί ότι μια ένσταση πρέπει να αποδεικνύει ότι υπήρξε “λάθος εφαρμογή” ενός κανόνα, όχι έλλειψη κλήσης.

Μόνο έξι φορές στην ιστορία δικαιώθηκαν ομάδες που προέβησαν σε αυτή την ενέργεια, σύμφωνα με το ESPN, εν μέρει επειδή είναι σπάνιο, και εν μέρει επειδή το NBA είναι αυστηρό σε τέτοιες περιπτώσεις.

Τελευταία φορά συνέβη τον Δεκέμβριο του 2007, όταν ο Σακίλ Ο’ Νιλ κλήθηκε με έξι φάουλ, ενώ είχε πέντε, στον αγώνα των Μαϊάμι Χιτ με τους Ατλάντα Χοκς.

Ο αγώνας συνεχίστηκε στις 8 Μαρτίου 2008, αλλά καμία ομάδα δεν σκόραρε στα 51’9” της παράτασης που επαναλήφθηκε, με αποτέλεσμα να διατηρηθεί το 114-111 υπέρ των “γερακιών”.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στη διάρκεια εκείνου του αγώνα ο Ο’ Νιλ είχε μετακινηθεί στους Φίνιξ Σανς.