Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν των Νιου Γιορκ Νικς με 110-105, με δύο σημαντικούς παίκτες (βίντεο)

Οι Μιλγουόκι Μπακς κατάφεραν να κερδίσουν τους Νιου Γιορκ Νικς με 110-105 στο Fiserv Forum, σε έναν αγώνα που είναι σημαντικός τόσο για την κανονική περίοδο του NBA όσο και για το In-Season Tournament.

Παρά τον εξαιρετικό αγώνα του Τζέιλεν Μπράνσον με 45 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ (9/11 βολές, 15/22 δίποντα, 2/8 τρίποντα), οι Νιου Γιορκ Νικς δεν κατάφεραν να νικήσουν την ομάδα των Μιλγουόκι Μπακς σε ένα παιχνίδι που είχε διπλή σημασία για το πρωτάθλημα και το Κύπελλο NBA!

Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ σημείωσε 30 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ (12/12 βολές, 3/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα), ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πρόσθεσε 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 τάπα, αλλά και 7 λάθη.

Επιπλέον, οι Τζέι Κράουντερ (14π. με 4/6 τρίποντα), ΜαρΤζόν Μπότσαμπ (13π. με 3/5 τρίποντα), Μπρουκ Λόπεζ (13π., 8 κλεψίματα, 5 ριμπάουντ) και Κρις Μίντλετον (12π., 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ) συμμετείχαν στη νίκη των Μπακς.

Πρέπει να σημειωθεί πως ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε σε αυτόν τον αγώνα.

Ο Κουέντιν Γκράιμς ήταν ο δεύτερος σκόρερ των Νικς με 17 πόντους από 5/10 τρίποντα. Ο Τζούλιους Ραντλ είχε 16 πόντους (5/20 σουτ, 1/9 τρίποντα) και 12 ριμπάουντ, ο Ιμάνουελ Κούικλι πέτυχε 14 πόντους και ο Μίτσελ Ρόμπινσον δεν σκόραρε αλλά μάζεψε 15 ριμπάουντ.

Οι Μπακς ευστόχησαν σε 20 από τα 39 τους τρίποντα, ενώ οι Νικς ευστόχησαν μόνο σε 10 από τα 39 τρίποντά τους. Να σημειωθεί πώς οι Νικς δεν είχαν τον Αρ Τζέι Μπάρετ στην αποστολή τους.

Αυτή είναι η πρώτη νίκη των Μπακς στο Κύπελλο και η τρίτη νίκη τους στην κανονική περίοδο, ενώ οι Νίκς έχουν μία ήττα στο Κύπελλο και 4 ήττες στην κανονική περίοδο.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-25, 56-46, 82-76, 110-105.