Με ηγέτη τον Μπούκερ οι Σανς 108-104 τους Γουόριορς στο Σαν Φρανσίσκο (video)

Με ηγέτη τον Ντέβιν Μπούκερ και τον Κέβιν Ντουράντ να γνωρίζει αποθέωση στο Σαν Φρανσίσκο από το κοινό του Γκόλντεν Στέιτ, οι Φίνιξ Σανς νίκησαν με 108-104 τους Γουόριορς στην πρώτη μέρα του ΝΒΑ για την περίοδο 2023/24!

Ο Ντουράντ επέστρεψε ως αντίπαλος των Γουόριορς για πρώτη φορά από το ’19, στην έδρα τους παρουσία κόσμου και αποθεώθηκε από τους φίλους των Γουόριορς, οι οποίοι μάλιστα, έπαιξαν video από τις μέρες του στο Γκόλντεν Στέιτ!

Ο νεότερος Ντέβιν Μπούκερ έδωσε το ρυθμό, σκόραρε (32π.) και στο τελευταίο λεπτό έδωσε τρεις καθοριστικές ασίστ, για τα ισάριθμα τελευταία καλάθια των Σανς, που έφυγαν νικητές με 108-104.

Ο Μπούκερ είχε 13/21 σουτ, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ο Ντουράντ 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, με 7/22 σουτ, ενώ ο Γιουσούφ Νούρκιτς είχε 14 πόντους κι άλλα τόσα ριμπάουντ, συν ένα από τα τρία τελευταία καλάθια του Φίνιξ.

Ο Μπράντλεϊ Μπιλ δεν έπαιξε, όμως οι Σανς έδειξαν ότι και φέτος έχουν πολύ υψηλούς στόχους.

Ο Στεφ Κάρι πέτυχε 27 πόντους για το Γκόλντεν Στέιτ, έχοντας 4/14 τρίποντα, ενώ απέναντι στην πρώην ομάδα του, ο Κρις Πολ είχε 14 πόντους και 9 ασίστ, αν κι έχασε τα έξι πρώτα σουτ που επιχείρησε αλλά και τα συνολικά έξι τρίποντα που έκανε.

Οι Γουόριορς άρχισαν με 27-5 το τρίτο δωδεκάλεπτο, όπου πέτυχαν 40 πόντους, όμως ο Μπούκερ με τον Ντουράντ απάντησαν για να ξαναπάρει προβάδισμα το Φίνιξ.

Τα 12άλεπτα: 28-28, 46-61, 86-80, 104-108