Λέικερς-Μπακς 123-122: Ο Ράσελ νίκησε τον “τριπλό” Γιάννη (vids)

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος, οι Λος Άντζελες Λέικερς λύγισαν με 123-122 τους Μιλγουόκι Μπακς.

Τα “ελάφια” προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τελευταίο λεπτό (118-122), όμως οι Λέικερς πήραν το προβάδισμα με καλάθι του τρομερού ΝτιΆντζελο Ράσελ 5.9″ πριν το τέλος.

Ο Σπένσερ Ντίνγουιντι έκανε τάπα στον Ντέιμιαν Λίλαρντ στην τελευταία επίθεση των Μπακς και οι Λέικερς πανηγύρισαν τη νίκη, παρά την απουσία του ΛεΜπρόν Τζέιμς.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κατέγραψε το 8ο triple-double της σεζόν και το 43ο στην καριέρα του, αφού μέτρησε με 34 πόντους (5/7 βολές, 13/20 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 14 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 4 λάθη σε 38:41 λεπτά.

Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ έκανε νταμπλ-νταμπλ με 28 πόντους και 12 ασίστ.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο ασταμάτητος ΝτιΆντζελο Ράσελ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 44 πόντους, 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ, έχοντας 1/1 βολή, 8/13 δίποντα και 9/12 τρίποντα!

Ο Ράσελ πέτυχε 21 πόντους στο 4ο δωδεκάλεπτο και έκανε ρεκόρ περιόδου και ρεκόρ με τη φανέλα των Λέικερς. Επίσης, έγινε μόλις ο τρίτος Λέικερ που πετυχαίνει 9 τρίποντα σε έναν αγώνα, μετά τους Κόμπι Μπράιαντ (4 φορές) και ΛεΜπρόν Τζέιμς (1 φορά)!

Τα highlights του Ράσελ:

Ο Άντονι Ντέιβις πρόσθεσε 22 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 τάπες για τους νικητές.

Οι Λέικερς ανέβηκαν στο 35-30 και στην 9η θέση της Δύσης, ενώ οι Μιλγουόκι Μπακς έπεσαν στο 41-23 και στην τρίτη θέση της Ανατολής, με το Κλίβελαντ (41-22) να τους προσπερνά.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-30, 67-63, 96-90, 123-122