Η ομάδα των Μπακς υποχώρησε για τέταρτη φορά στα 109-122 εναντίον των Νικς, με απειλή από το Ορλάντο (vid)

Οι Μιλγουόκι Μπακς βίωσαν την τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους προς το τέλος της κανονικής σεζόν του ΝΒΑ, αυτή τη φορά με σκορ 109-122 εναντίον των Νιου Γιορκ Νικς, παρά την προσπάθεια του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Ο Γιάννης που επέστρεψε μετά από απουσία στον αγώνα με τους Ράπτορς, σημείωσε 28 πόντους με 10/20 σουτ, 8/11 βολές, 15 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ωστόσο οι Μπακς δεν κατάφεραν να αποφύγουν τη νέα ήττα.

Με ρεκόρ 47-31, εξασφάλισαν μαθηματικά την πρόκρισή τους στα playoffs, αλλά οι Ορλάντο Μάτζικ και οι Νιου Γιορκ Νικς είναι πλέον πιο κοντά σε αυτούς, με ρεκόρ 46-32 και 45-32 αντίστοιχα.

Και οι δύο ξεπέρασαν απόψε το Κλίβελαντ (46-33) με νίκες, όπου χάνει στο Λος Άντζελες από τους Κλίπερς και βρίσκονται στις θέσεις 3 και 4 της Ανατολής, που παρέχει οικιακό πλεονέκτημα στην πρώτη φάση των playoffs.

Με μόλις τέσσερα παιχνίδια να απομένουν στην κανονική περίοδο, οι Μιλγουόκι Μπακς “παίζουν με τη φωτιά” για τη θέση τους, αλλά το σημαντικότερο είναι η εμφάνισή τους.

Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ σημείωσε 23 πόντους με 4/11 σουτ, 1/7 τρίποντα, ο Κρις Μίντλετον τραυματίστηκε στο στόμα και μένει στο παρκέ μόνο 13 λεπτά. Η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς έχει το μεγαλύτερο σερί ήττων φέτος, με τέσσερις, από τους επτά τελευταίους αγώνες της, έχει χάσει σε έξι!

Ο επόμενος αγώνας τους διεξάγεται το ξημερώματα της Τετάρτης με τους Μπόστον Σέλτικς που είναι πρώτοι με ρεκόρ 62-16 και έρχονται από πέντε νίκες στο σερί!

Οι Νικς είχαν ακόμα τον Τζέιλεν Μπράνσον να διαπρέψει με 43 πόντους, με ένα μέσο όρο 37,2 πόντων ανά παιχνίδι κόντρα στους Μιλγουόκι.

Ο πρώην παίκτης των Μπακς, Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο πέτυχε ακόμα 26 πόντους με 8/11 τρίποντα για τη Νέα Υόρκη που κυριάρχησε στο δεύτερο μισό, μετά το προβάδισμα των Μιλγουόκι στο πρώτο μισό.

Κορυφαία δωδεκάλεπτα: 31-25, 61-50, 85-89, 109-122