Ζαλγκίρις-Παναθηναϊκός 80-68: Δεν έφταναν οι 26 πόντοι του Ναν

Ο Παναθηναϊκός (15-10) έκανε πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση και ηττήθηκε από τη Ζαλγκίρις Κάουνας (10-15) με 80-68 στη sold out Zalgirio Arena, στην 25η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι δύο ομάδες προέρχονταν από εντυπωσιακές νίκες, όμως απόψε η Ζαλγκίρις ήταν καλύτερη και έφτασε δίκαια στη νίκη.

Χωρίς τον Κώστα Σλούκα, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν μπόρεσε να βρει πολλές επιθετικές λύσεις κόντρα στο συμπαγές σύνολο του Αντρέα Τρινκιέρι.

Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Κέντρικ Ναν (26π. με 5/7 τρίποντα, αλλά και 7 λάθη), προσπάθησαν οι Μάριους Γκριγκόνις (15π.), Ματίας Λεσόρ (14π., 7ρ.), αλλά όλοι οι υπόλοιποι ήταν αρνητικοί.

Κορυφαίος για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι και MVP του αγώνα ήταν οι Κίναν Έβανς (24π. με 9/11 σουτ, 5ασ., 5κλεψ., 3ρ., 35 PIR), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και οι Λαουρίνας Μπιρούτις (12π., τους 10 στο πρώτο δεκάλεπτο), Ρόλαντς Σμιτς (10π.), Εντγκάρας Ουλανόβας (10π., 5ρ., 3ασ.).

Η Ζαλγκίρις κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ (33-27) και έκανε λιγότερα λάθη (9-15), ενώ ο Παναθηναϊκός έκανε 15 λάθη για μόλις 12 ασίστ…

Η εξέλιξη του αγώνα:

Παρά το εξαιρετικό ξεκίνημα των Κέντρικ Ναν (13π.) και Μάριους Γκριγκόνις (10π.), ο Παναθηναϊκός είχε σοβαρά αμυντικά προβλήματα στο πρώτο δεκάλεπτο, ειδικά όσον αφορά το μαρκάρισμα του Λαουρίνας Μπιρούτις (10π.).

Το 5-8 (2′), έγινε 18-13 (6′) και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε ισόπαλη 25-25, με τους Ναν-Γκριγκόνις να έχουν πετύχει τους 23 από τους 25 πόντους του Παναθηναϊκού! Ο Μήτογλου είχε πετύχει το πρώτο καλάθι του “τριφυλλιού”!

Ο Ματίας Λεσόρ πέτυχε τους 9 από τους πρώτους 10 πόντους της ομάδας του Αταμάν στο 2ο δεκάλεπτο, όμως το +6 των φιλοξενούμενων (27-33 στο 14′) εξανεμίστηκε πολύ γρήγορα.

Η Ζαλγκίρις έτρεξε ένα επιμέρους 17-5 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και πήγε στα αποδυτήρια με μια υπέρ της διαφορά 6 πόντων (44-38).

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε διακυμάνσεις (46-38, 49-48), όμως οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την περίοδο με τη μέγιστη διαφορά των 8 πόντων (64-56), με τον Κίναν Έβανς να φτάνει τους 18 πόντους.

Οι γηπεδούχοι πήραν την πρώτη διψήφια διαφορά στον αγώνα (68-58 στο 34′), αφού ο Παναθηναϊκός έκανε πολλά λάθη και δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση.

Ο Έβανς έκανε το 70-58, ο Ναν μείωσε σε 74-67 (37′), όμως ο Παναθηναϊκός έκανε πολλές λάθος επιλογές στο τέλος και γνώρισε την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 44-38, 64-56, 80-68.