Βαλένθια-Παναθηναϊκός 81-82: Βιλντόσα και η βολή του Λεσόρ έσπασαν την κατάρα!

Με τον Βιλντόσα σε εξαιρετική μέρα και μια κρίσιμη βολή από τον Λεσόρ, ο Παναθηναϊκός AKTOR (11-8) κατάφερε να κερδίσει τη Βαλένθια (10-9) με 82-81 στο “Pabellon Fuente De San Luis” για την 19η αγωνιστική της EuroLeague.

Αγωνίστηκε χωρίς τον Σλούκα και τον Παπαπέτρου, όμως μετά από 18 αγώνες στην Ισπανία ο Παναθηναϊκός επιτέλους έσπασε την κατάρα και παρέμεινε στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας.

Στον πρώτο γύρο, ο Παναθηναϊκός είχε επικρατήσει με 90-73 της Βαλένθια στον ΟΑΚΑ, γεγονός που του έδινε προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Μετά την προχθεσινή ήττα στο τελευταίο δευτερόλεπτο στην έδρα της Μπασκόνια, οι “πράσινοι” κατάφεραν να κερδίσουν με μια βολή του Λεσόρ μόλις 1.9” πριν από το φινάλε!

Κορυφαίος για τους Παναθηναϊκούς ήταν ο Λούκα Βιλντόσα (19π.), ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν επίσης οι Τζέριαν Γκραντ (13π., 5ρ., 6ασ.), Ματίας Λεσόρ (12π.), Ντίνος Μήτογλου (11π., 5ρ.) και Μάριους Γκριγκόνις (11π.).

Από την πλευρά της Βαλένθια, πρωταγωνίστησαν οι Σέμι Οτζελέγε (13π., 8ρ.), Τζάρεντ Χάρπερ (12π.), Κρις Τζόουνς (10π.) και Μπράντον Ντέιβις (10π.).

Η ομάδα της Βαλένθια έπαιξε χωρίς τον Βίκτορ Κλαβέρ και δεν είχε τη συμμετοχή του Κέβιν Πάνγκος, που μόλις ενσωματώθηκε στην ομάδα.

Στον επόμενο αγώνα, ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει στον ΟΑΚΑ την Εφές (9/1, 21:15) και τη Μονακό (11/1, 21:15).

Ανάλυση του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά (3-9 στο 4′), αλλά η Βαλένθια κατάφερε να ανατρέψει το προβάδισμα και να προηγηθεί με 7 πόντους (33-26 στο 14′).

Η είσοδος του Κώστα Αντετοκούνμπο έδωσε νέα ώθηση στους Παναθηναϊκούς, οι οποίοι ανέκτησαν το προβάδισμα (38-40 στο 17′).

Η Βαλένθια με μια άμυνα ζώνης κατάφερε ένα σερί 7-0 (45-40), αλλά η ομάδα του Αταμάν ισοφάρισε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (47-47) με ένα τρίποντο του Τζέριαν Γκραντ.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε δυνατά και στο δεύτερο μέρος, με ένα σερί 0-7 που τον έφερε μπροστά με 47-54 (22′), με δύο τρίποντα του Μήτογλου.

Με 5 συνεχόμενους πόντους του Βιλντόσα, οι Παναθηναϊκοί έφτασαν πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (50-59 στο 25′). Η ομάδα της έδρας ανταπάντησε με σερί 10-0 και ανέτρεψε το προβάδισμα (60-59), με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 69-66.

Οι Παναθηναϊκοί παρέμειναν χωρίς πόντο για τα πρώτα 4:32 λεπτά της τελευταίας περιόδου (73-66 στο 24′), μέχρις ότου ο εξαιρετικός Βιλντόσα να ευστοχήσει σε ένα ακόμα τρίποντο (73-69 στο 35′).

Με ένα ακόμα τρίποντο του Γκριγκόνις, ο Παναθηναϊκός μείωσε στο 77-75 και ο Λεσόρ ισοφάρισε 77-77 στο 38′.

Τέλος του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός χάνοντας δύο αμυντικά ριμπάουντ, επέτρεψε στον Ίνγκλις να σκοράρει με φάουλ (80-77 στο 1:34 πριν το φινάλε).

Ο Γκραντ ευστόχησε 2/2 βολές (80-79 στο 1:23), όμως απέτυχε να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του χάνοντας ένα δίποντο 36” πριν τη λήξη του αγώνα.

Ο Κρις Τζόουνς ευστόχησε 1/2 βολές στα 33” (81-79), ο Βιλντόσα ισοφάρισε με λέι απ στα 18.8”, η Βαλένθια απέτυχε και ακολούθησε επιθετικό φάουλ στον Λεσόρ στα 1.9”, με τον Γάλλο να χάνει την πρώτη και να βάζει τη δεύτερη (81-82).

Ο Οτζελέγε απέτυχε και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε ένα σπουδαίο “διπλό”!

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 47-47, 69-66, 81-82.