“Θρυλική” ανατροπή στο Βελιγράδι: Ο Ολυμπιακός νίκησε 74-69 την Παρτιζάν

Με ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει την Πέμπτη βράδυ στο Βελιγράδι της Παρτιζάν με 74-69. Με αυτή τη νίκη, κάνει ένα τεράστιο βήμα προς την τετράδα της EuroLeague, μόλις δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου.

Παρότι βρισκόταν πίσω με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου και είχε κάκιστη εμφάνιση, ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μια επική ανατροπή στην τέταρτη περίοδο (28-10). Με τον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος (17π., 5 κλεψίματα) να ξεχωρίζει, τον Γουόκαπ (11π. στο β’ μέρος, 7 στο Δ’) να είναι αποφασιστικός, τον Παπανικολάου (13π.) να παίζει καθοριστικό ρόλο και την ομαδική άμυνα να εντυπωσιάζει σε ένα δύσκολο παρκέ.

Με αυτή τη νίκη, ο Ολυμπιακός βρίσκεται πλέον στο 20-12 και αποκτά μεγάλο προβάδισμα για πλεονέκτημα έδρας στα playoffs, ενώ η Παρτιζάν μείνει στο 14-18, πίσω στη μάχη για τη 10η θέση που οδηγεί στα play-in!

Στις επόμενες δύο αγωνιστικές, ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει πρώτα τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι στις 4/4 και κλείνει την κανονική περίοδο στο σπίτι αντιμετωπίζοντας τη Φενέρμπαχτσε στις 12 Απριλίου.

Η Παρτιζάν ταξιδεύει στο Βερολίνο για να αντιμετωπίσει την Άλμπα στις 4/4 και κλείνει τη σεζόν εντός έδρας με την Βαλένθια στις 12/4.

Στον αγώνα, παρότι ο Ολυμπιακός άρχισε με δύο τρίποντα, είχε προβλήματα στην άμυνά του και επέτρεψε στους γηπεδούχους να ελέγχουν το ριμπάουντ και να εκτελούν περισσότερες επιθέσεις.

Η Παρτιζάν ξεκίνησε δυνατά, αποκτώντας τα πρώτα 4 από τα 5 ριμπάουντ στη ρακέτα του Ολυμπιακού και με τον Καμπόκλο να ηγείται, μαζί με τον Πάντερ, βρέθηκε μπροστά με 22-13.

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 22-17 και στη συνέχεια επέστρεψε δυναμικά στο ματς.

Με τον Ράιτ στο παρκέ, τον Σίκμα να επιστρέφει στη δράση μετά από καιρό και με έναν συνολικό αγώνα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να αντιμετωπίσει την πίεση της Παρτιζάν, ισοφαρίζοντας στο 17′ με πρωταγωνιστές τους Μόουζες Ράιτ και Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος.

Παράλληλα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να περιορίσει τα λάθη των Σέρβων σε αυτό το δεκάλεπτο και φάνηκε έτοιμος να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Ωστόσο, η Παρτιζάν κατάφερε να προηγηθεί με 40-30 και να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 40-32.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, το πρόβλημα με τα ριμπάουντ επανήλθε για τον Ολυμπιακό, και παρόλο που διατηρούσε την ίδια σύνθεση, η ομάδα δυσκολευόταν.

Ο Καμπόκλο συνέχιζε να κυριαρχεί επιθετικά, η Παρτιζάν αυξάνοντας το προβάδισμά της και φτάνοντας στο +14, 52-38, κορυφαία διαφορά μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Η αντίδραση του Ολυμπιακού στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν εντυπωσιακή, καθώς κατάφερε να παρουσιάσει συνεργασίες και να σημειώσει 18-2 πόντους σε έξι λεπτά!

Με τον Παπανικολάου να πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση και τους Γουίλιαμς-Γκος και Γουόκαπ να είναι αποφασιστικοί, ο Ολυμπιακός κατάφερε την επιστροφή του στο παιχνίδι.

Με μια εκπληκτική αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και να επικρατήσει με 74-69, σφραγίζοντας μια θρυλική ανατροπή με επιμέρους σκορ 28-10 στο τέταρτο δεκάλεπτο!

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 40-32, 59-46, 69-74