Σερέλης: “Η ομάδα αντιμετωπίζει πίεση”

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού αισθάνονται μεγάλη πίεση σύμφωνα με τον Χρήστο Σερέλη, ο οποίος έδωσε συνέντευξη Τύπου μετά τον αγώνα με την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Οι δηλώσεις του Χρήστου Σερέλη:

“Είμαστε πολύ απογοητευμένοι, καθώς στο τελευταίο λεπτό χάσαμε δύο βολές και έγινε ένα επιθετικό φάουλ. Χάσαμε επίσης ένα κρίσιμο ριμπάουντ. Είναι άδικο για την προσπάθειά μας στο δεύτερο μέρος. Αγωνιστήκαμε αμυντικά, είχαμε καλές επιλογές στην επίθεση σε έναν ανταγωνιστικό αγώνα. Χάσαμε τον αγώνα. Συνολικά, είμαστε υπερβολικά αδύναμοι για 5-6 λεπτά στη δεύτερη περίοδο και αυτό μας δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα. Πρέπει να συνεχίσουμε και να περιμένουμε τον επόμενο αγώνα.

Απλά το λέω. Είναι το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι όπου βλέπουμε πολύ λίγες φάουλ. Οι διαιτητές αφήνουν την επαφή, δεν είμαστε αρκετά σκληροί. Μόλις βάλουμε δυο καλάθια με αιφνιδιασμό, ο κόσμος θα σηκωθεί και θα μας βοηθήσει. Προσπαθούμε να ανακτήσουμε την σκληράδα, αλλά και την έξυπνη επιθετική σκέψη για να πάρουμε καλύτερες επιλογές και να μην δίνουμε εύκολους πόντους στον αντίπαλο. Είναι σαφές ότι λείπει η αίσθηση του παιχνιδιού και δεν είμαστε σίγουροι και συγκεντρωμένοι στα σουτ μας.

<p Η ομάδα παίζει υπό πίεση και αυτό βαραίνει τους παίκτες μας. Παρόλα αυτά, οι παίκτες μας είναι συνηθισμένοι σε τέτοιους αγώνες, αλλά η πίεση εξακολουθεί να είναι μεγάλη".