Πρώτη νίκη για τον Άρη 75-74 κόντρα στους Ντουμπάι Φάλκονς με καλάθι στα 2″

Οι Έφηβοι του Άρη πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους στο ANGT του Ντουμπάι κατακτώντας την τοπική ομάδα, Ντουμπάι Φάλκονς, με 75-74 με ένα καλάθι του Γιαννίκου μόλις 2 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε!

Στον δεύτερο αγώνα του στο Adidas Next Generation Tournament της EuroLeague, ο Άρης κατέκτησε την πρώτη του ιστορική νίκη!

Παρόλο που οι νίκες δεν είναι το μόνο σημαντικό σε αυτό το επίπεδο, αλλά και η εξέλιξη και βελτίωση των παικτών μέσα από τις εμπειρίες που αποκομίζουν, η θετική έκβαση ενός αγώνα αποτελεί το κερασάκι στην τούρτα!

Αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ όλο το δεύτερο μισό του αγώνα, καθώς είχε προηγηθεί η αντίπαλη ομάδα με 39-36 στο πρώτο ημίχρονο, ο Άρης βελτίωσε την άμυνά του στην τελευταία περίοδο και με το σουτ του Γιαννίκου από μακρινή απόσταση και τη σωστή πάσα του Καζαμία κατάφερε να κερδίσει τον αγώνα.

Γιαννικος Αρης Εφηβοι

Αύριο, Σάββατο, ο Άρης αντιμετωπίζει τη Βιλερμπάν στις 11:30 π.μ. στον τελευταίο αγώνα του ομίλου του και ανάλογα με την θέση που θα καταλάβει θα παίξει την Κυριακή στον τελευταίο αγώνα του τουρνουά του Ντουμπάι.

Το πρωί είχε ηττηθεί από την Ουλμ με 67-83.

Στον πρώτο αγώνα της διοργάνωσης, η Βιλερμπάν επικράτησε των Ντουμπάι Φάλκονς με 88-60.

Το απόγευμα η Ουλμ επικράτησε της Βιλερμπάν με 98-78, κάνοντας το 2 στα 2.

Αύριο, Σάββατο (23/3), θα διεξαχθούν οι αγώνες Άρης-Βιλερμπάν στις 11:30 π.μ. και Ουλμ-Ντουμπάι Φάλκονς στις 13:45 για την τελευταία αγωνιστική.

αρης

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 39-36, 54-60, 75-74

Για τον Άρη αγωνίστηκαν: Τσαχτσίρας 23 (3 τρίποντα, 15 ριμπάουντ), Βενετίδης 1, Καζαμίας 8 (6 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Επαμεινώνδας 12 (2), Πατεράκης 9 (1), Πουρλίδας 12 (1), Βασιλάκης, Φωτιάδης 3 (1), Γιαννίκος 7 (1).

Για τους Ντουμπάι Φάλκονς, με προπονητή τον Έλληνα Πέτρο Κρασακόπουλο, αγωνίστηκαν και δύο Ελληνόπουλα: Ο Μανώλης Μανωλόπουλος (4π.) και ο Κωνσταντίνος Χαντζής (6π., 11 ριμπάουντ) από τον Πρωτέα Σχηματαρίου.

Στο τουρνουά συμμετέχει και η Team Ντουμπάι, η αντιπροσωπευτική ομάδα του ANGT, με τον Αλέξανδρο Αλεξάκη από το Περιστέρι.