“Πάρτι” η Μιλάνο στη Σταρκ Αρένα, κερδίζοντας τον Ερυθρό Αστέρα με τεράστια διαφορά 93-71 χάρη στον εντυπωσιακό Λο

Ο Μάοντο Λο έκανε ατομικό ρεκόρ σε σκοράρισμα και αξιολόγηση, καθώς η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε 93-71 του Ερυθρού Αστέρα στη Σταρκ Αρένα, εξασφαλίζοντας την πρώτη εκτός έδρας νίκη και ανεβαίνοντας στο 4-6 στο πρωτάθλημα.

Ο γερμανός γκαρντ σημείωσε 32 πόντους με 4/7 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 32:46, με αξιολόγηση 38.

Τα προηγούμενα ρεκόρ του Λο ήταν στις 10 Μαρτίου 2022, όταν είχε 27 πόντους και 34 αξιολόγηση στον αγώνα Άλμπα Βερολίνου-Ολυμπιακός.

Επίσης, ξεχώρισαν οι επιδόσεις του Σαβόν Σιλντς (19π.-5ρ.), του Νικολό Μέλι (11π.-5ρ.) και του Γιοχάνες Φόιγκτμαν (5ρ.) για την Μιλάνο.

Από την πλευρά του Ερυθρού Αστέρα, οι καλύτεροι ήταν ο Ντέγιαν Νταβιντόβατς (18π.-6 ριμπάουντ), ο Νεμάνια Νέντοβιτς (16π.), ο Λούκα Μίτροβιτς (11π.-5ρ.) και ο Μίλος Τεόντοσιτς (8π.-4ασ.).

Κρίνοντας από τη συμμετοχή των παικτών, ο Σαμπάζ Νέιπιερ και ο Μάρκο Σιμόνοβιτς επέστρεψαν στο γήπεδο, ενώ οι Άνταμ Χάνγκα, Μπράνκο Λάζιτς και Νεμάνια Μπιέλιτσα δεν αγωνίστηκαν για την ομάδα του Ερυθρού Αστέρα.

Μάλιστα, ο Ντιέγκο Φλακαντόρι απουσίαζε λόγω ασθένειας, ενώ ο Κέβιν Πάνγκος δεν πήρε μέρος στο παιχνίδι και ο Μπίλι Μπάρον αναμένεται να επιστρέψει στη δράση μετά τα μέσα Δεκεμβρίου.

Η εξελιγμένη του αγώνα:

Μέχρι τώρα, ο Νταβιντόβατς είχε αναπτύξει μέσο όρο πέντε πόντους ανά αγώνα, αλλά στον αγώνα αυτό έβαλε τους πρώτους επτά πόντους για την ομάδα του.

Με 0,1 δευτερόλεπτα στο ρολόι, ο Τεόντοσιτς ευστόχησε σε τρίποντο, κερδίζοντας φάουλ και μετατρέποντας τα τρία βολές, με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το σκορ 19-20 υπέρ της απέναντι ομάδας.

Ο Λο είχε εντυπωσιάσει με 8 πόντους στην αρχή του αγώνα, ενώ η Μιλάνο διατήρησε το προβάδισμα, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι δεν είχαν ευστοχήσει σε κανένα από τα επτά τρίποντά τους για 13 λεπτά (και λίγο αργότερα 1/12).

Με 2/3 δίποντα και 3/4 τρίποντα, ο Λο άνθισε την ομάδα του Μεσίνα στο +8, ενώ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι σκόραραν 10-1.

Ο Τεόντοσιτς ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με τρεις βολές, με το σκορ να δείχνει 39-38 υπέρ της απέναντι ομάδας.

Ο Ερυθρός Αστέρας, με τον ανυπέρβλητο Νταβιντόβατς, κατάφερε να προηγηθεί 47-41 στο δεύτερο μέρος, αλλά η Μιλάνο εμφάνισε άμεση αντίδραση, επιτυγχάνοντας σερί 2-17.

Αμέσως μετά, το 51-61 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων, με τον Λο να έχει 4/6 δίποντα και 4/5 τρίποντα.

Λίγο αργότερα, μετά από τάιμ-άουτ, η Μιλάνο επέστρεψε στο παρκέ με έξι παίκτες (!) και τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή.

Ωστόσο, ο Λο ήταν ασταμάτητος και η ιταλική ομάδα υπερίσχυσε στο τελευταίο τετάρτο, εξασφαλίζοντας έναν απροσδόκητο θρίαμβο στο Βελιγράδι.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-38, 56-63, 71-93