Ολυμπιακός-Βαλένθια 56-63: Η αστοχία έφερε την τέταρτη εντός έδρας ήττα

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε την τρομακτική του αναποτελεσματικότητα και ηττήθηκε την Παρασκευή στο ΣΕΦ από τη Βαλένθια με 56-63 στην 14η αγωνιστική της EuroLeague.

Έπεσε στο 7-7 ρεκόρ με 5-4 εντός έδρας, ενώ η Βαλένθια πήγε στο 8-6 με 3-4 εκτός έδρας.

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε την απουσία ρυθμού στην επίθεσή του, αφού έπαιζε χωρίς τους Πίτερς, ΜακΚίσικ και Γκος επανήλθαν, αλλά ήταν εμφανώς ανέτοιμοι, την ώρα που ο Πετρούσεβ έκανε το ντεμπούτο του.

allstarbasket.gr

Από τον Ολυμπιακό απουσίασε ο Άλεκ Πίτερς που από ώρα σε ώρα περιμένει τη γέννηση του παιδιού του, ενώ από την ισπανική ομάδα απουσίασαν ο Σέμι Οζτελέγιε, ο Τζάρεντ Χάρπερ κι ο Τσάβι Λόπεζ Αροστέγι.

Η εξέλιξη του αγώνα:
Το 12-0 σερί του Ολυμπιακού, μετά το αρχικό 0-5 των Ισπανών έβαλαν τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού. Με την άμυνά του, κράτησε τη Βαλένθια χωρίς πόντο για πέντε λεπτά, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι “απάντησαν” με το ίδιο νόμισμα.

Καλά δουλεμένη, η καλύτερη άμυνα της EuroLeague στους πέντε τελευταίους αγώνες, χτύπησε τον Ολυμπιακό στις αδυναμίες που δημιούργησαν οι συνθήκες στο ρόστερ του και πήρε το προβάδισμα στη β’ περίοδο.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν πολύ άτοχοι, με 4/15 τρίποντα και 5/11 δίποντα, ενώ έχασαν πάνω από τις μισές ελεύθερες βολές (4/9) στο πρώτο μέρος.

Στη δεύτερη περίοδο είχαν 3/13 σουτ κι ευτυχώς για την ελληνική ομάδα η Βαλένθια είχε 25% στο τρίποντο, με 3/12 στο ημίχρονο. Όμως όταν οι Ισπανοί ήλεγξαν για μικρό διάστημα το επιθετικό ριμπάουντ, έφυγαν με διψήφια διαφορά, 25-35 πριν κλείσει το ημίχρονο στο 26-35.

%CE%92%CE%91%CE%9B%CE%95%CE%9D%CE%98%CE%99%CE%91 %CE%A3%CE%AF%CE%BA%CE%BC%CE%B1 e1702672980648

Δεν άλλαξε κάτι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός άρχισε με 0/5 τρίποντα, δεν του έβγαινε τίποτα και βρέθηκε στο -12, 31-43.

Ο Γουόκαπ έκανε τρία κλεψίματα και έχοντας 7 από τους 10 πόντους της ομάδας του στα 8 λεπτά της Γ’ περιόδου, βοήθησε να αλλάξει λίγο η εικόνα, αλλά και η ατμόσφαιρα.

Ο Ολυμπιακός μείωσε 36-43, ο κόσμος άρχισε να μπαίνει στην εξίσωση, αλλά το ζητούμενο ήταν να έχει συνέχεια η αντίδραση.

Η Βαλένθια χτύπησε στη ρακέτα, με γρήγορες επιθέσεις σε transition για να βρει ανέτοιμη την ελληνική άμυνα και έκανε γρήγορο 4-0 για το 47-36, πριν ο Μιλουτίνοβ προλάβει το χρονόμετρο λήξης της τρίτης περιόδου για το 38-47 με το πρώτο του καλάθι στη βραδιά!

Εκείνη τη στιγμή, ο αγώνας ήταν σε απόσταση αναπνοής από το τέλος του, με τον Κάνααν να χρεώνεται με επιθετικό φάουλ σε μια προσπάθεια drive προς το καλάθι, γεγονός που προκάλεσε έντονη αντίδραση από την πλευρά του Ολυμπιακού. Ωστόσο, ο Jones της Valencia πέτυχε ένα τρίποντο, αυξάνοντας τη διαφορά σε 53-60 σε μια ασφαλή θέση για την Valencia. Ο Παπανικολάου μείωσε προσωρινά με ένα ακόμη τρίποντο στο 56-60, αλλά υπέμεναν μόνο 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Μαζί με τον Γουόκαπ (11 και 13 αντίστοιχα), ήταν οι μόνοι παίκτες του Ολυμπιακού με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Κρις Τζόουνς και ο Στέφαν Γιόβιτς σημείωσαν από 12 πόντους έκαστος για τη Valencia, ενώ ο Ίνγκλις πρόσθεσε ακόμη 10 με ένα τελευταίο τρίποντο, το οποίο καθόρισε το τελικό 63-56.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 26-35, 38-47, 56-63