Ολυμπιακός: Τον πλήγωσαν τα τρίποντα και ήττα (72-85) από την Εφές

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη ήττα του στη EuroLeague από τις 25 Ιανουαρίου με 85-72 από την Εφές, μετά από έξι σερί νίκες.

Η Εφές (13-17) παλεύει για την επιβίωσή της, δείχνοντας διαφορετική εικόνα εντός και εκτός έδρας, καθώς συνθέτει εξαιρετικές επιθέσεις από τα 3/4 του γηπέδου, με 14/27 τρίποντα, τιμωρώντας την άμυνα του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 18-12 και παραμένει στη μάχη για την τετράδα με 4 αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, έχοντας ακόμη δύο αναμετρήσεις στο «καραβάνι» του.

Δείτε παρακάτω το πρόγραμμα των επόμενων αγώνων.

Οι ψηλοί της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα και ο Κώστας Παπανικολάου (12π.) έδωσαν το καλύτερό τους, αλλά η περιφέρεια υπέφερε, ειδικά στην άμυνα. Παρά την εντυπωσιακή απόδοση του Τόμας Γουόκαπ σε μια αξιοθαύμαστη προσπάθεια.

Η εξέλιξη του ματς:

Η Εφές ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα από τον Τιμπορ Πλάις και το 4ο τρίποντο από τον Κλάιμπερν, ανεβάζοντας το σκορ στο 12-2. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε αργότερα, με παίκτες όπως ο Φαλ και ο Παπανικολάου, που μείωσαν στο 26-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα της Εφές συνέχισε να βρίσκει τα τρίποντα, με 4/6 ευστοχία στη β΄περίοδο, αυξάνοντας το προβάδισμά της. Στο ημίχρονο, είχε προβάδισμα 48-37.

Στη συνέχεια, ο Άλεκ Πίτερς κράτησε τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι, με την ελληνική ομάδα να πλησιάζει στο σκορ (62-61). Ωστόσο, με ένα 10-0 σερί, η Εφές ανακτά τον έλεγχο και φτάνει στη νίκη με 85-72.

Μετά τη λήξη, ο Γιώργος Μπαρτζώκας αποβλήθηκε για συμπεριφορά, ενώ ο Λάρκιν ήταν ο πρώτος σκόρερ της Εφές με 15 πόντους.