Ολυμπιακός επικράτησε της Βιλερμπάν με 85-73 στην EuroLeague

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες στη EuroLeague αφού το βράδι της Παρασκευής επικράτησε της Βιλερμπάν με 85-73 στην 16η αγωνιστική EuroLeague.

Η επικράτησή του στην LDLC Arena μετά από δύο ήττες, ήταν η 8η φετινή σε 16 αγώνες και τρίτη εκτός έδρας, σε επτά παιχνίδια.

Ο Αϊζάια Κάνααν με 19 πόντους, 11 εκ των οποίων κρίσιμοι όταν αντέδρασαν οι Γάλλοι, ήταν ο κορυφαίος, ο Σακίλ ΜακΚίσικ έκανε ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο με 13 πόντους ενώ ο Μουστάφα Φαλ, έκανε όλα τα υπόλοιπα, κυρίως στην άμυνα, έχοντας 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 7 blocks!!!

allstarbasket.gr

Η Βιλερμπάν γνώρισε την 8η εντός έδρας ήττα της σε ισάριθμους αγώνας, κι έχει συνολικό ρεκόρ 2-14.

Η εξέλιξη του αγώνα

Μέσα από την επίθεσή του άρχισε ο Ολυμπιακός να χτίζει το προβάδισμα με την επιδίωξη να το μετατρέψει σε κυριαρχία το συντομότερο δυνατό.

Ο Άλεκ Πίτερς πήρε τα πρώτα έξι από τα 12 σουτ του Ολυμπιακού και πέτυχε 8 πόντους και μαζί με άλλους 5 του Γουόκαπ το σκορ έγινε 13-7.

Τα καλά νέα για την ελληνική ομάδα ήταν το 2ο φάουλ του Γιουσούφα Φαλ μετά από 5 λεπτά αγώνα, αλλά τα ακόμα καλύτερα, ήταν πώς η πλειονότητα των παικτών του, έδειχνε αυτοπεποίθηση στην επίθεση.

Για αυτό πέτυχε 25 πόντους στην πρώτη περίοδο, με 4/9 τρίποντα, κι ας άρχισε με 1/5.

Η ευχάριστη έκπληξη ήταν η παρουσία του Σακίλ ΜακΚίσικ στη δεύτερη περίοδο. Άρχισε με 2/2 τρίποντα που θα μπορούσαν για κλάσματα δευτερολέπτου να ήταν 3/3, κι έφτασε στους 9 πόντους σε 5 λεπτά, για το +10 της ομάδας του, 40-30 μετά από 15 λεπτά αγώνα.

Η Shaq Attack συνεχίστηκε με τον Αμερικανό να φτάνει στους 13 πόντους, από τους 24 της ομάδας του σε αυτό το δεκάλεπτο για το προβάδισμα με 49-37.

Μια ανάλογη εκκίνηση της α’ περιόδου, δια χειρών, Πίτερς-Γουόκαπ έδωσε στον Ολυμπιακό προβάδισμα 18 πόντων, 57-39, την οποία διατήρησε στα επόμενα λεπτά έως το 59-41.

Εκεί λίγο χαλάρωσε η ελληνική ομάδα, κυρίως πνευματικά, κάνοντας πιο πολλά λάθη, πηγαίνοντας σε βεβιασμένες επιλογές. Έδωσε έτσι την ευκαιρία στους Γάλλους βρουν ανοιχτό γήπεδο, να πάρουν και αρκετά επιθετικά ριμπάουντ (7 συνολικά στο δεκάλεπτο) για να επιστρέψουν με 11-0 σερί, για το 52-59.

Ήτα όμως η ώρα του Αϊζάια Κάνααν, σε μια βραδιά πολυφωνίας επιθετικά για τον Ολυμπιακό.

Ο Αμερικανός πέτυχε δύο τρίποντα κι ενδιάμεσα, ένα έμμεσο με καλάθι και βολή από το φάουλ και με τους 9 σερί πόντους η ομάδα του αποκατέστησε την τάξη, πριν έλθει κι ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 12-0 σερί και το +19, 71-52 στο τελευταίο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου.

Γάλλοι δεν εγκατέλειψαν τη δική τους προσπάθεια, έψαξαν να βρουν αδυναμίες ή άσχημα δίλεπτα του αντιπάλου τους και κατέβασαν τη διαφορά στους δέκα έπειτα από τα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου.

Οι πιο πιστοί φίλοι του Ολυμπιακού, ενδεχομένως και κάποια μέλη της ομάδας, ίσως να θυμήθηκαν το περσινό παιχνίδι, πάνω-κάτω τέτοια εποχή (15/12 για τη 14η αγωνιστική τότε) όπου η ομάδα τους είχε προηγηθεί με 21 πόντους για να χάσει στο τέλος.

Η διαφορά είχε παγιωθεί στους 10 πόντους και μπαίνοντας στο τελευταίο τετράλεπτο, ήταν ο Κάνααν που με 4 σερί πόντους κρατούσε την απόσταση-ασφαλείας.

Ο Πάρις Λι έγινε ξανά παράγοντας του αγώνα μετά την πρώτη περίοδο, κέρδισε δύο αντιαθλητικά φάουλ κι ήταν εκείνος που έριξε τη διαφορά στους 8, 73-81 με δύο λεπτά πλέον για το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 37-49, 57-71, 73-85