Ο Παναθηναϊκός κερδίζει τη Ζαλγκίρις Κάουνας 73-71, με την άμυνά του να δίνει την τέταρτη νίκη

O Παναθηναϊκός νίκησε την Ζαλγκίρις Κάουνας στο OAKA με 73-71 σε ένα δύσκολο παιχνίδι, που αποτέλεσε τον πρώτο από τους τρεις εντός έδρας αγώνες του!

Με τον Ντίνο Μήτογλου να ξεχωρίζει την βραδιά με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, έχοντας 4/5 τρίποντα, και τον Τζέριαν Γκραντ να είναι αποφασιστικός στον περιορισμό του Κίναν Έβανς, η ομάδα του Εργίν Αταμάν βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-4.

Η Ζαλγκίρις υπέστη την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της (3-5). Ο Σμιτς προσπάθησε να οδηγήσει την ομάδα του προς τη νίκη με 12 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά η άμυνα του Παναθηναϊκού απέτρεψε την ανατροπή. Ένα κλεψιμο του Σλούκα και ένα επιτυχημένο double team στον Έβανς, ακόμα και μετά τα 25 δευτερόλεπτα, από τους παίκτες Γκραντ και Γκριγκόνις, κρίνουν το ματς.

Ήταν ένας δύσκολος αγώνας, με 20 αλλαγές στο προβάδισμα, έντονη ένταση και μπασκετική δράση, που αποτελεί σήμα κατατεθέν της EuroLeague.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η αρχή ήταν αντιπροσωπευτική του τι θα ακολουθούσε, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Έβανς της Ζαλγκίρις να σκοράρει το πρώτο καλάθι μετά από 2,5 λεπτά για το 0-0, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 0/2 σουτ, 0/2 βολές και 2 λάθη στις πρώτες πέντε επιθέσεις.

Ο Μήτογλου πέτυχε 6 από τους πρώτους 9 πόντους της ομάδας του Αταμάν, που δυσκολευόταν στην επίθεση σε αυτό το δεκάλεπτο.

Οι Λιθουανοί κατάφεραν να κάνουν δύσκολη την ελληνική ομάδα με καλή πίεση στην άμυνα, προκαλώντας 6 λάθη και προηγούμενο σκορ 15-13.

Ο Βιλντόσα και ο Σλούκας βελτίωσαν την απόδοση του Παναθηναϊκού με κάποιες ανακαμψεις.

Παρά τη συνεχιζόμενη δυσκολία της ελληνικής ομάδας στη βελτίωση της κατοχής, είχε δυσκολίες να ευστοχήσει στις βολές, με 8/17 στο ημίχρονο.

Η Ζαλγκίρις ελέγχει το ριμπάουντ (22-10), με τον Μπιρούτις να προσφέρει 9 πόντους και να οδηγεί την ομάδα στο +7 (36-29) με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ναζ Μήτρου Λονγκ.

Η διπλή σφυρίχτρα στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου έδωσε τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να μειώσει τη διαφορά σε -3 (36-39) πριν το ημίχρονο.

Η ομάδα του Παναθηναϊκού συνέχισε να αντιμετωπίζει δυσκολίες στην τρίτη περίοδο, αλλά κατάφερε να βρει λύσεις, ειδικά με τον Ντίνο Μήτογλου που ευστόχησε σε 4/4 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο, προηγούμενος 47-46 στο 4:25.

Η διαφορά ήταν ελάχιστη υπέρ του Παναθηναϊκού με 53-52 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Ρόλαντς Σμιτς της Ζαλγκίρις άρχισε να δημιουργεί κίνητρο στο τελευταίο δεκάλεπτο, με 12 πόντους σε 3:51 και νέο προβάδισμα στην ομάδα του, 64-62!

Ο Λεσόρ “πετούσε” στα στατιστικά και με 2/2 βολές, μετά από 6 φάουλ στους προσπάθειες του Σμιτς, έκανε το 69/68.

Ο Σλούκας πέτυχε δύο βολές στα 21″ μετά από μία κλοπή και έφερε το σκορ 71-68. Η ομάδα είχε 7/8 βολές στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Παναθηναϊκός Ζαλγκίρις Σλούκας

Ο Παναθηναϊκός δεν έκανε φάουλ στην επίθεση της Ζαλγκίρις, κι ο Μάνεκ, με γνωστό του “τρίποντο” από τα χρόνια του στο NCAA με το Νορθ Καρολάινα, ισοφάρισε σε 71-71 με 13,8 δευτερόλεπτα στο ρολόι.

Ο Σλούκας κέρδισε φάουλ από τον Μπουτκεβίτσιουτς στα 13” και με 1/2 βολές κατάφερε να δώσει προβάδισμα 72-71 και μετά ακολούθησε η μεγάλη άμυνα με το ζήτημα να μένει ανοικτό, καθώς ο Γκριγκόνις και ο Γκραντ, ασκώντας πίεση στον Έβανς, τον οδήγησαν σε λάθος.

Ο Γκριγκόνις σκόπιμα έχασε τη δεύτερη βολή αιφνιδιάζοντας ευχάριστα τον Παναθηναϊκό, που πανηγύρισε τη νίκη με 73-71.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 36-39, 53-52, 73-71