Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Βιλερμπάν με 85-67 με τον Γκραντ και τον Σλούκα να ξεχωρίζουν

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τη Βιλερμπάν με 85-67 στην 28η αγωνιστική της EuroLeague, επικρατώντας στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Αταμάν δεν έδειξε εντυπωσιακή απόδοση, αλλά παρ’ όλα αυτά κατάφερε να κερδίσει με εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο μισό του αγώνα και τις αποφάσεις του Σλούκα και το σκορ του Γκραντ.

Με ρεκόρ 18-10, οι πράσινοι παρέμειναν στην τετράδα της Euro League και ετοιμάζονται για τον επόμενο σημαντικό αγώνα με τον Ολυμπιακό.

allstarbasket.gr

Η εξέλιξη του αγώνα:

Με την εκκίνηση στο ΟΑΚΑ, οι παίκτες του Εργίν Αταμάν άρχισαν δυναμικά το ματς, βρίσκοντας εύκολα το σκορ.

Ωστόσο, δεν ήταν τόσο αποτελεσματικοί στην άμυνα.

Οι Γάλλοι επέδειξαν ότι πρέπει να επιβεβαιώνεις την υπεροχή σου σε κάθε παιχνίδι σε αυτό το επίπεδο.

Η Βιλερμπάν κατάφερε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ, μετά την πρώτη περίοδο (20-17).

Στο δεύτερο ημίχρονο, προηγήθηκε με 20-23, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με έμπνευση και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα πριν το ημίχρονο (38-36).

Φάνηκε ότι οι παίκτες του Παναθηναϊκού αντέδρασαν μετά την ανάπαυλα και είδικα στην άμυνα.

Με μεγαλύτερη ένταση και συγκέντρωση, δυσκόλεψαν την επίθεση της Βιλερμπάν.

Το γήπεδο γέμισε από τους φίλους της ομάδας, ενώ η επιθετική απόδοση του Γκραντ και η άμυνα του Σλούκα ήταν καθοριστικές.

Δεκάλεπτα: 20-17, 38-36, 59-50, 85-67