Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 79-62 αξιοποιώντας την εξαιρετική άμυνα του (βίντεο)

Εξαιρετική άμυνα από τον Παναθηναϊκό (15-9) που εξασφάλισε τη νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο (10-14) με 79-62 στο ΟΑΚΑ, για την 24η αγωνιστική της EuroLeague.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επιστρέφει δυναμικά μετά την τελευταία ήττα της από τη Μακάμπι και καταλαμβάνει ξανά την τέταρτη θέση στη EuroLeague, απολαμβάνοντας την υποστήριξη 15.000 θερμότατων οπαδών της στον ΟΑΚΑ!

Ξεχώρισαν από τον Παναθηναϊκό οι παίκτες Μάριους Γκριγκόνις (15π. με 6/7 σουτ), Ματίας Λεσόρ (12π., 7ρ.), Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (12π., 4ρ.), Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (10π. με 5/5 δίποντα, 4ρ.) και Τζέριαν Γκραντ (9π., 8ασ., 4ρ.).

Ενώ ο Κέντρικ Ναν αντιμετώπισε δυσκολίες, σημειώνοντας μόλις 10 πόντους με ανεπαρκή τροφοδοσία στα σουτ του (3/16, 2/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα)!

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε χωρίς τον Κώστα Σλούκα, ενώ οι Λούκα Βιλντόσα (0/2 τρίποντα σε 9:11 λεπτά) και Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι (δεν αγωνίστηκε) επέστρεψαν στη δωδεκάδα, αν και δεν ήταν απόλυτα έτοιμοι.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έκανε την επιστροφή της από τη μεγάλη νίκη επί της Μπαρτσελόνα, αλλά δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στο ΟΑΚΑ, με μόλις 4/21 τρίποντα και 9 ασίστ για 13 λάθη!

Σημαντικός προβολέας για την Αρμάνι ήταν ο Σαμπάζ Νέιπιερ με 16 πόντους, μέγιστος σκόρερ της ομάδας.

Ο Νίκολα Μίροτιτς επέστρεψε και πέτυχε 11 πόντους, ενώ ο Σαβόν Σιλντς παρέμεινε στους 6 πόντους με 2/9 σουτ, ενώ ο Μπίλι Μπάρον ήταν ανενεργός.

Η επόμενη αναμέτρηση για τον Παναθηναϊκό είναι ο αγώνας εκτός έδρας με τη Ζαλγκίρις Κάουνας την Παρασκευή (2/2, 20:00), για την 25η αγωνιστική.

Αναλυτικά στιγμιότυπα του αγώνα:

Ο Κέντρικ Ναν είχε δύσκολη εκκίνηση στο παιχνίδι και μετά από 2:37 αντικαταστάθηκε από τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη, ο οποίος βοήθησε τους πράσινους να προηγηθούν με 12-6 (6′).

Δείτε ένα εντυπωσιακό το κάρφωμα του Μήτογλου μετά από ασίστ του Καλαϊτζάκη:

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε ακόμη και με 9 πόντους (19-10 στο 9′), όμως η Αρμάνι μείωσε σε 21-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Κατά τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, η Αρμάνι έφθασε στη διαφορά των 18 πόντων (42-24 στο 18′), δείχνοντας εξαιρετική δημιουργία, παίζοντας ανώτερη άμυνα και ελέγχοντας τα ριμπάουντ, με τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ να ξεχωρίζει μετά από μεγάλο διάστημα.

Η πρώτη περίοδος έληξε 44-28, με τον Παναθηναϊκό να βάζει τα θεμέλια για την επιστροφή του στις νίκες στη EuroLeague.

Η ιταλική ομάδα έκανε μια προσπάθεια αντίδρασης στην αρχή του δευτέρου μισού (46-35), αλλά ο ασύλληπτος Τζέριαν Γκραντ μαζί με τον Γκριγκόνις ξεκίνησαν μια περίοδο 7-0 (53-35) και η τάξη επανήλθε στον ΟΑΚΑ, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 57-41.

Δείτε ένα κάρφωμα του Κώστα Αντετοκούνμπο που θύμισε τον Γιάννη:

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε κυρίως φορμαλιστικό χαρακτήρα, καθώς ο Παναθηναϊκός αφαίρεσε κάθε πιθανότητα αντίδρασης από την ομάδα του Μεσίνα.

Η διαφορά ανήλθε έως τους 24 πόντους (74-50 στο 38′), λίγο πριν το τελικό 79-62.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 44-28, 57-41, 79-62.