Ο Ολυμπιακός κερδίζει τη Μακάμπι με 79-74, σε έναν συναρπαστικό αγώνα

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες το βράδυ της Τρίτης στο Βελιγράδι, στην 8η αγωνιστική της EuroLeague, επικρατώντας 79-74 της Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Με την εξαιρετική άμυνά του, ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε με επιτυχία τη δεύτερη καλύτερη επίθεση της EuroLeague, αφήνοντας πίσω τις δύο προηγούμενες ήττες του και φτάνοντας στο 4-4 ρεκόρ, αφήνοντας τη Μακάμπι στο 4-3.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, αν και στο δεύτερο ημίχρονο χάνοντας το πλεονέκτημα που είχε δημιουργήσει στο πρώτο μέρος.

Τον αγώνα ξεχώρισαν οι παίκτες Τόμας Γουόκαπ και Άλεκ Πίτερς, ενώ 10 πόντους σημείωσαν ο Μουστάφα Φαλ και ο Αϊζάια Κάνααν.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά τους σκορερς της Μακάμπι, κρατώντας τους σε χαμηλές επιδόσεις καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Το δεύτερο μέρος του αγώνα διεξήχθη υπό την αιγίδα της άμυνας, με την ομάδα του Ολυμπιακού να διατηρεί το προβάδισμά της και να εξασφαλίζει τη νίκη της τελικά με 79-74.

Η εξέλιξη του αγώνα: Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο σκορ από την αρχή του αγώνα και παρέμεινε μπροστά, ενώ η Μακάμπι πέτυχε το πρώτο της καλάθι μετά από 3,5 λεπτά αγώνα.

Ο Τόμας Γουόκαπ μετέδωσε επιθετικότητα στην ομάδα του, ενώ ο Λουκ Σίκμα έκανε αισθητή την παρουσία του με 4 γρήγορους πόντους. Χρησιμοποιώντας πολλούς παίκτες, ο Ολυμπιακός πήγε στο παιχνίδι “φρέσκος” και διατήρησε το προβάδισμά του καθ’ όλη τη διάρκεια.

Ο Γουίλιαμς-Γκος και ο Άλεκ Πίτερς συνέβαλαν στην αύξηση της διαφοράς στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε ένα εικοσάλεπτο που ήταν υποδειγματικό και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Παρά την αποβολή του Άλεκ Πίτερς, ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμά του, ενώ ο Ρόμαν Σόρκιν της Μακάμπι με 10 από τους 16 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο, έβαλε σε μπελάδες την ελληνική ομάδα.

Η Μακάμπι μείωσε τη διαφορά σε 72-74, αλλά το καλάθι του Γουόκαπ επανέφερε την τάξη, ενώ μετά από ένα επιθετικό ριμπάουντ του Ίγκνας Μπραζντέικις και δύο βολές του Κάνααν, ο Ολυμπιακός κατέκτησε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 36-51, 55-64, 74-79