Ο Ολυμπιακός κέρδισε την Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 79-74

Ο Ολυμπιακός (10-8) είχε μια δύσκολη νίκη επί της αξιόμαχης Αρμάνι Μιλάνο (7-11) στο sold out ΣΕΦ, με σκορ 79-74 για την 18η αγωνιστική της EuroLeague, στον πρώτο του αγώνα για την πρώτη “διαβολοβδομάδα” του 2024.

Η Αρμάνι είχε νικήσει τον Ολυμπιακό στον πρώτο γύρο με 65-53, κρατώντας τη διαφορά.

Ο Ολυμπιακός έχει τρεις συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση, ενώ η Αρμάνι είχε τρεις νίκες στους τέσσερις τελευταίους αγώνες της στη EuroLeague.

Η μεγάλη διαφορά στον αγώνα ήταν στα ριμπάουντ, με τον Ολυμπιακό να έχει 37 έναντι μόλις 16 της Αρμάνι!

MVP του αγώνα ήταν ο Μουστάφα Φαλ (12π. με 2/2 βολές, 5/5 δίποντα, 6ρ., 6ασ.), ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Άλεκ Πίτερς (16π. με 4/4 τρίποντα, 6ρ., 3ασ.), Νίκολα Μιλουτίνοβ (13π., 5ρ.), Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος (10π., 5ρ.).

Οι Ναζ Μήτρου-Λονγκ και Λουκ Σίκμα δεν αγωνίστηκαν, ενώ εκτός δωδεκάδας ήταν οι Ίγκνας Μπραζντέικις και Μιχάλης Λούντζης.

Από την Αρμάνι, που ισοφάρισε με 74-74, προσπάθησαν οι Σάμπαζ Νέιπιερ (14π., 5ασ.), Ντιέγκο Φλακαντόρι (14π.), Στέφανο Τονούτ (13π.) και Τζιορντάνο Μπορτολάνι (11π.).

Η Αρμάνι έπαιξε χωρίς τους Νίκολα Μίροτιτς, Μάοντο Λο, Σαβόν Σιλντς και Μπίλι Μπαρόν, κρατώντας τουλάχιστον τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Ο Ολυμπιακός θα δώσει την επόμενη μάχη του απέναντι στη Μονακό την Πέμπτη (4/1, 21:15) για την 19η αγωνιστική.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με σερί 10-0 και κράτησε προβάδισμα 10-2 (4′), αλλά η Αρμάνι αντέδρασε και προηγήθηκε με 18-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, πράγμα που έκανε εκνευρισμένο τον Γιώργο Μπαρτζώκα.

Παρά τις προσπάθειες της Αρμάνι να επιβάλει έναν αργό ρυθμό στον αγώνα, ο Ολυμπιακός ανέκτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων (40-35).

Ο Μιλουτίνοβ (9π., 4ρ.) ήταν ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο … αμφίβολος πριν από τον αγώνα, Φλακαντόρι (11π. με 5/5 δίποντα), ξεχώρισε για την Αρμάνι.

Ο Ολυμπιακός είχε εξαιρετική απόδοσή του στο τρίτο δεκάλεπτο, κυριαρχώντας στα ριμπάουντ και φτάνοντας σε διπλούς αριθμούς, κάνοντας διαφορά που έφτασε μέχρι 15 πόντους (61-46 στο 29′), πριν το τέλος της περιόδου (63-50).

Με τον Μπορτολάνι να σκοράρει από την περιφέρεια, τον Νέιπιερ να πετυχαίνει συνεχόμενα καλάθια και τον Ολυμπιακό να έχει τάσεις… αυτοκτονίας, η Αρμάνι ισοφάρισε στο 74-74 στα 02:47 πριν από το τέλος του αγώνα.

Ο Γουίλιαμς-Γκος έστειλε ένα σημαντικό τρίποντο στο 1:52 και ο Πίτερς διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 79-74 με 1:14 πριν από το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-35, 63-50, 79-74.