Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επαινεί την άμυνα του Ολυμπιακού στην τελευταία περίοδο μετά τη νίκη επί της Παρτιζάν

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας, αναφέρθηκε στην σπουδαία εμφάνιση της ομάδας του στην τελευταία περίοδο του αγώνα με την Παρτιζάν, όπου κερδίσαν με 74-69.

Μετά το ματς στο Βελιγράδι, ο Μπαρτζώκας τόνισε:

“Πρέπει να υπογραμμίσω ότι η ατμόσφαιρα εδώ είναι εντυπωσιακή.

Πέρυσι ήμουν με covid και δεν είχα την ευκαιρία να παρευρεθώ στον αγώνα με την Παρτιζάν. Αλλά τώρα, μπορώ να καταλάβω από πρώτο χέρι πόσο ενθουσιάζουν την ομάδα τους οι φίλαθλοι.

Νομίζω ότι ήμασταν αρκετά νευρικοί στα πρώτα τρία δεκάλεπτα. Χάσαμε πολλές ευκαιρίες, αναμετρώμενοι σε τρανζίσιον τέσσερις εναντίον ενός ή τρεις εναντίον ενός, αλλά κάναμε λάθη.

Για περισσότερο από τριάντα λεπτά ήμασταν πίσω στο σκορ. Αλλά στην τελευταία περίοδο καταφέραμε να ανατρέψουμε το παιχνίδι με ένα επιβλητικό 28-10.

Η αρχή όλων ήταν η εξαιρετική άμυνά μας, με τους Παπανικολάου, Γουόκαπ και Γκος να ξεχωρίζουν. Περιόρισαν τους επικίνδυνους γκαρντ της Παρτιζάν.

Ήταν σίγουρα έργο ομάδας, αλλά πρέπει να τονίσω ότι οι Γκος και Γουόκαπ αντιμετωπίζουν τραυματισμούς και δεν έχουν τη δυνατότητα να προπονηθούν. Αλλά το γεγονός ότι έπαιξαν με τέτοιο πάθος για είκοσι λεπτά ήταν καθοριστικό.

Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα μου.

Έχουμε ακόμα δύο παιχνίδια μπροστά μας για να ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος και να μπούμε στα πλέι οφ με την καλύτερη δυνατή θέση.

Καλή τύχη στον Ζέλικο και στην Παρτιζάν”.