Ο Μπαρτζώκας επισημαίνει ότι η ομάδα χάνει τα κρίσιμα σουτ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας, εστίασε στα χαμένα σουτ μετά την ήττα 86-78 από την Μπαρτσελόνα την Τετάρτη.

“Πάντα είναι δύσκολος ο αγώνας κόντρα στη Μπαρτσελόνα”, τόνισε ο προπονητής των «ερυθρολεύκων», Γιώργος Μπαρτζώκας και συμπλήρωσε.

“Απόψε απλά χρειαζόμασταν κάτι περισσότερο. Θεωρώ πως παίξαμε βάσει της ποιότητάς μας. Παίξαμε ένα επίπεδο κάτω. Χρειαζόμασταν περισσότερους παίκτες σε καλή βραδιά απόψε για να κερδίσουμε.

Παρότι υπάρχει πολύ ταλέντο και καταφέραμε 3-4 φορές να ισορροπήσουμε το παιχνίδι, βρεθήκαμε τρεις πόντους πίσω, χάσαμε όλα τα κρίσιμα σουτ. Εκείνα τα σουτ που θα έβαζαν πίεση στην Μπαρτσελόνα.

Τα χάσαμε όλα και για αυτό δεν αξίζαμε κάτι καλύτερο. Χρειαζόμασταν κάποια μεγάλα σουτ όπως είπε, όμως, πιο πολύ χρειαζόμασταν να ήμασταν πιο συμπαγείς στην άμυνα από το πρώτο λεπτό και όχι μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Επίσης, δύο φορές η βασική μας πεντάδα, στο πρώτο και στο τρίτο δεκάλεπτο, έπαιξε χωρίς συγκέντρωση και καλή εκτέλεση, κάναμε αβίαστα λάθη, δεν κάναμε φάουλ να αποφύγουμε εύκολα λέι απ και για αυτό χάσαμε το παιχνίδι.

Mε αυτό το πρόγραμμα, η Ευρωλίγκα είναι η λίγκα των τραυματισμών. Είχαμε πολλές απουσίες, είχαμε πολλούς παίκτες στο Παγκόσμιο Κύπελλο επτά, τους πιο πολλούς από όλες τις ομάδες.

Είχαμε τέσσερις νίκες και ήμασταν σε καλύτερη κατάσταση, όμως πρέπει να είμαστε πιο συμπαγείς. Δεν πρέπει να έχουμε πίεση. Αστόχησαν σε 15 σουτ στο πρώτο μέρος και πήραν οκτώ επιθετικά ριμπάουντ, πιο πολλά από εμάς στη ρακέτα μας”.