Νίκη της Βαλένθια με 75-66 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ (βίντεο)

Η Βαλένθια επικράτησε την Τετάρτη με σκορ 75-66 εναντίον της Μακάμπι Τελ Αβίβ σε ένα σχεδόν άδειο γήπεδο Fonteta, διευρύνοντας έτσι το αήττητό της σε τρεις αγώνες στην αρχή της EuroLeague για την αγωνιστική περίοδο 2023/24.

Η ομάδα έχει επωφεληθεί από το γεγονός ότι έχει δώσει όλους τους πρώτους τρεις αγώνες στην έδρα της, αλλά αυτό αποτελεί καλό δείγμα για τις υψηλές της φιλοδοξίες.

Στο πρώτο του αγώνα μετά την έναρξη του πολέμου μεταξύ Ισραήλ και Χαμάς, η Μακάμπι φαινόταν να έχει έλλειμμα συγκέντρωσης και παρά την προσπάθειά της, δεν κατάφερε να αποφύγει την πρώτη ήττα της στη σεζόν.

Αυτό φάνηκε από τα ποσοστά της ομάδας καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, κυρίως λόγω των επιλογών που έκανε, καθώς ο κατά τεκμήριο κορυφαίος παίκτης της, Λορένζο Μπράουν, δέχθηκε 7 λάθη.

Η αποφασιστική στιγμή του αγώνα ήρθε στα τελευταία πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, όπου η Βαλένθια έκανε μια σερί 14-0 σειρά και προηγήθηκε με 50-40, αφού προηγουμένως οι Μακεδόνες είχαν προηγηθεί με 36-40.

Η διαφορά φτάνει μέχρι τους 12 πόντους (60-48), αλλά η Μακάμπι απειλεί όταν ο Μπλατ μειώνει σε 67-64, αλλά δεν μπορεί να συνεχίσει την αντίδραση.

Ο πρώτος σκόρερ της Βαλένθια, Ντάμιεν Ίνγκλις, σκοράρει μόλις 11 πόντους, αποδεικνύοντας έτσι το πλουραλισμό των γηπεδούχων που βασίζονται στην ομαδική δουλειά, με τους Κλαβέρ και Ντέιβις να πετυχαίνουν από 10 πόντους ο καθένας.

Ο Bonzi Colson πετυχαίνει 20 πόντους για τη Μακάμπι, ενώ ο Μπράουν προσθέτει άλλους 13, μαζί με 11 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-29, 50-44, 75-66