Νίκη για τη Ρεάλ με ανατροπή επί της Μπασκόνια

Η Ρεάλ, κάτοχος του τίτλου στην Ευρώπη, κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Μπασκόνια στο πρώτο παιχνίδι της Euroleague με σκορ 79-77. Ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε ηγήθηκε της ομάδας του, σημειώνοντας 18 πόντους, ενώ ο Σέρχιο Γιουλ είχε 15 και ο Ντζαναν Μούσα 13 πόντους. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Νίκος Ρογκαβόπουλος είχε 4 πόντους και 4 ριμπάουντ σε μόλις 12.35 λεπτά συμμετοχής.

Ο Μάρκους Χάουαρντ, ένας από τους καλύτερους παίκτες της Μπασκόνια, είχε μια κακή εμφάνιση με μόλις 10 πόντους και 1/8 τρίποντα!

Η Μπασκόνια ξεκίνησε δυνατά και πήρε προβάδισμα στην αρχή του αγώνα (23-19 στο πρώτο δεκάλεπτο). Ωστόσο, η Ρεάλ με τις λύσεις της από την περιφέρεια πήρε το προβάδισμα και δεν το άφησε να ξεφύγει από τα χέρια της (47-43 στο ημίχρονο). Στο τρίτο 10λεπτο, η Μπασκόνια παρέμεινε μπροστά στο σκορ (67-62), αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ρεάλ ανέβασε την πιέση αμυντικά και κατάφερε να γυρίσει το ματς. Στο τέλος, ένα καθοριστικό καλάθι του Φακούντο Καμπάσο έκρινε το ματς υπέρ της Ρεάλ.

Στην επόμενη αγωνιστική, η Μπασκόνια θα παίξει εκτός έδρας με την Άλμπα το Σάββατο 12 Οκτωβρίου, ενώ η Ρεάλ θα ταξιδέψει στην Τουρκία για το παιχνίδι με την Αναντολού Εφές.

Διαιτητές: Ίλια Μπελόσεβιτς, Εμίν Μογκούλκοκ, Σαούλιους Ρέισις

Τελικά σκορ ανά περίοδο: 23-19, 47-43, 67-62, 77-79

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 10, Μάνιον 13, Σεντεκέρσκις 8, Ρογκαβόπουλος 4, Ντιόπ 8, Κότσαρ 5, Κοστέλο 16, Μόνεκε 13

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Κοζέρ 7, Χεζόνια 9, Ροντρίγκεθ 5, Πουαριέ 10, Γιουλ 15, Γιαμπουσέλε 18, Μούσα 13