Μακάμπι ανατροπή, επικράτησε 78-73 της Φενέρμπαχτσε στο Βελιγράδι

Με μια εξαιρετική ανατροπή στα 2,5 λεπτά πριν από το τέλος, η Μακάμπι Τελ Αβίβ κατάφερε να κερδίσει 78-73 την Φενέρμπαχτσε στο Aleksandar Nikolić Hall, σε έναν αγώνα για την 9η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι γηπεδούχοι τονίζουν τον Λορένζο Μπράουν με 18 πόντους, τον Μπόνζι Κόλσον με 13 πόντους και 13 ριμπάουντ, και τον Τζέιμς Γουέμπ με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Γουέιντ Μπόλντγουιν πέτυχε 10 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ, αλλά με πολύ χαμηλή απόδοση στα σουτ (2/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα).

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν εκτός αγώνα λόγω των τραυματισμών των Μάρκο Γκούντουριτς, Νικ Καλάθη, Μελίχ Μαχμούτογλου, Σερτάτς Σανλί, Μετετζάν Μπιρσέν και Νταϊσόν Πιέρ.

Η Μακάμπι ήταν πολύ δυνατή όταν επέστρεψε ο Γουέιντ Μπόλντγουιν, που έλειπε λόγω τραυματισμού και αυτό φάνηκε καθώς ευστόχησε σε δύο τρίποντα και έφτασε τους 13 πόντους, βοηθώντας στην ανατροπή της Μακάμπι.

Η Φενέρμπαχτσε έβαλε 28 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, 18 στο δεύτερο, και μόλις 11 στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ οι παίκτες της Μακάμπι κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ.

Μετά από μια πολύ αμφίρροπη μάχη, η Μακάμπι καταφέρνει να πάρει το προβάδισμα με το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι του Μπόλντγουιν, μετά από δέκα ανεπιτυχείς προσπάθειες.

Τρία συνεχόμενα και αμφίρροπα δεκάλεπτα πέρασαν μέχρι που η Μακάμπι κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα με το γκολ-φάουλ του Γουέμπ στο 02:14, προσπερνώντας για πρώτη φορά με +6, κερδίζοντας έτσι το παιχνίδι.

Ο αγώνας έληξε με το σκορ να δείχνει 78-73 υπέρ της Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 38-46, 56-57, 78-73