Η Παρτιζάν ξανά στην παράταση, κερδίζει τη Μονακό με σκορ 89-85 (vid)

Μετά από ένα απίθανο παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, η Παρτιζάν Βελιγραδίου νίκησε τη Μονακό με 89-85 στη Štark Arena και ανέβηκε στο 6-6 της EuroLeague.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έπαιξε παράταση για τρεις συνεχόμενους αγώνες (ήττα από Εφές, νίκη επί Παναθηναϊκού-Μονακό).

Χωρίς τους Φρανκ Καμίνσκι και Ούρος Τριφούνοβιτς, οι γηπεδούχοι επικράτησαν με τη βοήθεια των παικτών Κέβιν Πάντερ (25π.-4ασ.), Τζέιμς Νάναλι (23π.-5ρ.), Πι Τζέι Ντόζιερ (15π.–5ρ.-7ασ.), Μπρούνο Καμπόκλο (13π.-6ρ.).

Η Μονακό πάλεψε με τους Ντονάτας Μοτεγιούνας (23π.), Μάικ Τζέιμς (16π.-8ρ.-8ασ.), Τζον Μπράουν (10π.-7ρ.), Άλφα Ντιαλό (10π.-5ρ.) και Έλι Οκόμπο (9π.-7ασ.).

Σημαντικότατο είναι το σουτ του Τζέιμς, που με 1/6 δίποντα και 1/6 τρίποντα, κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση της 12ης αγωνιστικής, όπου η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έχασε και έπεσε στο 7-5.

Δείτε το καλάθι που έστειλε την αναμέτρηση στο έξτρα πεντάλεπτο:

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η Παρτιζάν προηγήθηκε με σερί 11-0 και έφτασε στο 11-2, αλλά η Μονακό με απάντησε με 1-11, επαναφέροντας την ισορροπία στο παιχνίδι.

Μετά από το δυναμικό τους ξεκίνημα, οι γηπεδούχοι δυσκόλεψαν στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν 25-31.

Οι πόντοι του Νάναλι ανάστρεψαν την κατάσταση και το ημίχρονο έληξε με σκορ 32-35 υπέρ της ομάδας του Σάσα Ομπράντοβιτς.

Ο Καμπόκλο και ο Ντιαλό ηγήθηκαν στα πρώτα δύο δεκάλεπτα, αλλά στη συνέχεια, για μεγάλο χρονικό διάστημα, δυσκόλεψαν στην επίθεση.

Παρτιζάν-Μονακό

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο και ολοκληρώθηκε 51-51, με τον Τζέιμς να αστοχεί σε πέντε συνεχόμενες προσπάθειες τρίποντων, παρά το γεγονός ότι είχε σκοράρει μονάχα με (4) βολές.

Η Παρτιζάν προηγήθηκε 63-55 στα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου, ενώ η Μονακό ανταποκρίθηκε, όμως σε λιγότερο από ένα λεπτό έκανε τρία λάθη, με τον Πάντερ να σημειώνει το 70-66 με lay-up στα 22’2”.

Στα 15’1” ο Τζέιμς μείωσε σε 70-69 με δύσκολο τρίποντο, στα 10′ ο Νάναλι έπιασε το 72-69 με 2/2 βολές και στα 2” ο Τζέιμς έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (72-72), καθώς ο Πάντερ αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Στην παράταση, η Παρτιζάν διατήρησε το προβάδισμα και στα 36’9” ο Ντόζιερ αυξησε το σκορ σε 85-83 με 1/2 βολές, πριν από το αστοχο σουτ του Μοτεγιούνας.

Στα 9’8” ο Σμάιλαγκιτς πέτυχε το 87-83 με 2/2 βολές, στα 1’2” ο Μοτεγιούνας μείωσε σε 87-85, ενώ στο 1” εξετάστηκε το ενδεχόμενο αγκωνιάς στον Λόιντ, όμως, οι διαιτητές δεν δέχτηκαν παράβαση και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε.

Η Παρτιζάν είχε 63,5% επιτυχία στα δίποντα, 8/25 στα τρίποντα και 23/29 βολές, ενώ η Μονακό 50% επιτυχία στα δίποντα, 9/26 στα τρίποντα και 14/19 βολές.

Επιπλέον, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στα ριμπάουντ 36-36, στις ασίστ 16-17, στα κλεψίματα 3-6 και στα λάθη 16-12, δείχνοντας πως το παιχνίδι διεξήχθη με μικρές διαφορές.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 32-35, 51-51, 72-72, 89-85 παρ.