Η Μονακό νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο με 72-66 χάρη στον εξαιρετικό Μάικ Τζέιμς

Ο παίκτης της Μονακό, Μάικ Τζέιμς, ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη απέναντι στην πρώην ομάδα του, Αρμάνι Μιλάνο, με το σκορ 72-66.

Με αυτή τη νίκη, η Μονακό πέτυχε την τέταρτη σερί νίκη της και ανέβηκε στο 4-2 στον ευρωπαϊκό διαγωνισμό, ενώ η Αρμάνι Μιλάνο υπέστη την τέταρτη διαδοχική ήττα της και βρίσκεται στην τελευταία θέση με 1-5, έχοντας μόνο μία θετική εμφάνιση απέναντι στον Ολυμπιακό.

Ο Μάικ Τζέιμς σημείωσε 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 33:19. Ένα από τα καλύτερα στιγμιότυπα του παιχνιδιού ήταν το τρίποντο που έβαλε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, αυξάνοντας το σκορ σε 66-70 και αφήνοντας στο παρκέ τον πρόεδρο της Αρμάνι Μιλάνο, Πανταλέο Ντελ’Όρκο, που ήταν και τα γενέθλιά του, απογοητευμένο.

Ο Άλφα Ντιαλό ακολούθησε με 13 πόντους, ενώ η Αρμάνι Μιλάνο πάλεψε με τους Σαβόν Σιλντς (17π.-4ασ.), Ντέβον Χολ (15π.), Νίκολα Μίροτιτς (9π.-9ρ.).

Η ιταλική ομάδα δεν είχε στη διάθεσή της τους Κέβιν Πάνγκος, Γουίλι Καρούζο, Ισμαέλ Καμαγκατέ και Μπίλι Μπάρον, ενώ η Μονακό έπαιξε χωρίς τον Κέμπα Γουόκερ και με τον Τζόρνταν Λόιντ να κάνει το ντεμπούτο του για τη φετινή σεζόν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Αρμάνι Μιλάνο προηγήθηκε με 8-0, αλλά η Μονακό κατάφερε να ανταποκριθεί και να μειώσει σε 16-13. Το παιχνίδι ήταν δυνατό και αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο, με την ιταλική ομάδα να βρίσκεται μόνο μία φορά πίσω στο σκορ (32-34) πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Μάικ Τζέιμς, που στην αρχή του αγώνα δεν είχε καλή εμφάνιση και είχε 0 πόντους και ασίστ, βελτιώθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και σημείωσε 6 πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να παίζουν προσεκτικά και να κάνουν λίγα σκορ. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν εξίσου αμφίρροπο, αλλά η Μονακό κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να κερδίσει το παιχνίδι.

Στα συνολικά στατιστικά του αγώνα, και οι δύο ομάδες είχαν παρόμοια ποσοστά στα σουτ (46% οι Ιταλοί, 50% οι Γάλλοι), ενώ ίσα ριμπάουντ, κλεψίματα και λάθη. Μόνο στις ασίστ η Αρμάνι Μιλάνο ήταν ανώτερη με 18 αντίθετα των 11 της Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 37-35, 48-52, 66-72