Η Μιλάνο “παίζει” στην Štark Arena, επικρατεί του Ερυθρού Αστέρα 91-73 με τον εκπληκτικό Λο

Με τον Μάοντο Λο να σημειώνει προσωπικό ρεκόρ σε σκορ και αξιολόγηση, η Αρμάνι Μιλάνο κέρδισε τον Ερυθρό Αστέρα με 91-73 στη Štark Arena, παίρνοντας την πρώτη της νίκη εκτός έδρας και ανεβαίνοντας στο 4-6.

Ο Γερμανός γκαρντ σημείωσε 32 πόντους με 4/7 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος, καταγράφηκε 37 αξιολόγηση.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Σαβόν Σιλντς (19π.-5ρ.), ενώ ο Νικολό Μέλι σημείωσε 11π.-5ρ. και ο Γιοχάνες Φόιγκτμαν συγκέντρωσε 5ρ.

Αντίστοιχα, ο Ντέγιαν Νταβιντόβατς είχε 18 πόντους-6 ριμπάουντ, ο Νεμάνια Νέντοβιτς 16π., ο Λούκα Μίτροβιτς 11π.-5ρ. και ο Μίλος Τεόντοσιτς 8π.-4 ασίστ.

Ο Σαμπάζ Νέιπιερ επέστρεψε στη δράση (όπως επίσης και ο Μάρκο Σιμόνοβιτς απέναντι στη Μόρναρ), ενώ αντίθετα οι Άνταμ Χάνγκα, Μπράνκο Λάζιτς, Νεμάνια Μπιέλιτσα δεν ήταν διαθέσιμοι για τον Ερυθρό Αστέρα.

Από την άλλη πλευρά, ο Ντιέγκο Φλακαντόρι ήταν νοκ-άουτ λόγω ασθένειας, ο Κέβιν Πάνγκος παρέμεινε εκτός και ο Μπίλι Μπάρον αναμένεται να επιστρέψει, αναμένεται να επιστρέψει μετά τα μέσα Δεκεμβρίου.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Μέχρι σήμερα, ο Νταβιντόβατς είχε μέσο όρο πέντε πόντους, αλλά σημείωσε τους πρώτους επτά για την ομάδα του με 0,1 δευτερόλεπτο στο ρολόι, καθώς ευστόχησε σε τρίποντο φάουλ και έκανε το σκορ 19-20 στην πρώτη περίοδο.

Ο Λο ήταν εξαιρετικός με 8 πόντους και η Μιλάνο διατηρούσε το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι αντιμετώπιζαν δυσκολίες με 0/7 τρίποντα για 13 λεπτά (και στη συνέχεια 1/12).

Με 2/3 δίποντα και 3/4 τρίποντα, ο Λο έφερε την ομάδα του Μεσίνα σε +8, αλλά στο τέλος της πρώτης περιόδου, οι γηπεδούχοι πήραν την πρωτοβουλία και έκαναν 10-1.

Ο Τεόντοσιτς ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με τρεις βολές και σκόραρε ένα τρίποντο για να καταλήξει το ημίχρονο 39-38.

Ο Ερυθρός Αστέρας με τον αήττητο Νταβιντόβατς είχε προβάδισμα 47-41 στο δεύτερο μέρος, αλλά η Μιλάνο αντέδρασε με 2-17 και ανατροπή.

Αμέσως μετά, το 51-61 υπήρξε η μεγαλύτερη διαφορά, με τον Λο να έχει 4/6 δίποντα και 4/5 τρίποντα.

Αμέσως μετά την παύση, η Μιλάνο επανήλθε στο γήπεδο με 6 παίκτες (!) και κέρδισε τεχνικό φάουλ.

Αυτό το λάθος δεν είχε κάποια σημασία, καθώς ο Λο ήταν εξαιρετικός, η ιταλική ομάδα κυριάρχησε στην τελευταία περίοδο και πήρε μια, πραγματικά, απροσδόκητη νίκη στο Βελιγράδι.

Δεκάλεπτα: 19-20, 39-38, 56-63, 71-93