Η Μιλάνο επικράτησε της Βαλένθια με τον εξαιρετικό Μίροτιτς σκορ 83-52

Ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν ο κορυφαίος παίκτης με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 20:55 λεπτά, οδηγώντας την Αρμάνι Μιλάνο σε μια εντυπωσιακή νίκη επί της Βαλένθια με σκορ 83-52 στη EuroLeague. Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έβαλε τέλος στο σερί των τεσσάρων ηττών και έφτασε στο ρεκόρ 2-5, μετά τη νίκη της επί του Ολυμπιακού στις 17 Οκτωβρίου (65-53).

Πέρα από τον Μίροτιτς, ο Μάοντο Λο συμμετείχε με 10 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Νικολό Μέλι είχε 5 ριμπάουντ. Από την πλευρά της Βαλένθια, οι καλύτεροι ήταν οι Τζάρεντ Χάρπερ με 10 πόντους, Μπράντον Ντέιβις με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ, Τζοζέπ Πουέρτο με 6 ριμπάουντ και Ντάμιεν Ίνγκλις με 4 ασίστ.

Ενδιαφέρον προκαλεί το γεγονός ότι η Μιλάνο αγωνίστηκε χωρίς τους Μπίλι Μπάρον-Κέβιν Πάνγκος, ενώ η Βαλένθια δεν είχε στη διάθεσή της τους Κρις Τζόουνς, Μπουμπακάρ Τουρέ και Μάρτιν Χέρμανσον. Ωστόσο, ο Στέφαν Γιόβιτς και ο Ξαβιέρ Λόπεθ-Αροστέγκι αγωνίστηκαν, ενώ ο τελευταίος ντεμπουτάρισε στη φετινή EuroLeague.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Μιλάνο να παίρνει προβάδισμα, επιτρέποντας μόλις 12 πόντους στη Βαλένθια στην πρώτη περίοδο. Η μεγάλη διαφορά στο σκορ (14-5) ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα. Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι η Βαλένθια, η οποία βρίσκεται στη 2η θέση στη EuroLeague στα επιθετικά ριμπάουντ, δεν κατάφερε να πάρει ούτε ένα ριμπάουντ, ενώ η Μιλάνο είχε ήδη πέντε.

Η ομάδα της Ιταλίας προηγήθηκε με +19, προτού σιγήσει ελαφρώς επιθετικά, δίνοντας την ευκαιρία στη Βαλένθια να μειώσει στους 10 πόντους, αλλά όχι περισσότερο. Σημαντικό είναι το γεγονός ότι οι 20 από τους 44 πόντους της Μιλάνο στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκαν από παίκτες που αντικατέστησαν τους βασικούς, ενώ η Βαλένθια είχε μόλις 5 εύστοχα σουτ σε 19 προσπάθειες δίποντων.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με σκορ 64-39, υποδεικνύοντας πως η Μιλάνο είχε ήδη εξασφαλίσει τη νίκη. Τα δεκάλεπτα έληξαν με σκορ 83-52, με τη Μιλάνο να πανηγυρίζει τη δεύτερη νίκη της στη φετινή EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 44-31, 64-39, 83-52