Η Μακάμπι ανατρέπει το παιχνίδι και επικρατεί με 78-73 επί της Φενέρμπαχτσε στο Βελιγράδι

Βρισκόμενη πίσω στο σκορ 2,5 λεπτά πριν το τέλος, η ομάδα της Μακάμπι Τελ Αβίβ κατάφερε να κερδίσει 78-73 την Φενέρμπαχτσε στο Aleksandar Nikolić Hall του Βελιγράδι, σε μια αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι τοπικοί παίκτες που ξεχώρισαν ήταν ο Lorenzo Brown (18 πόντους), ο Bonzie Colson (13 πόντοι και 14 ριμπάουντ) και ο James Webb (10 πόντοι και 7 ριμπάουντ), ενώ ο Wayne Baldwin είχε 12 πόντους, μοιράζοντας επίσης 5 ασίστ.

Από την πλευρά του Δημήτρη Ιτούδη, ξεχώρισαν οι Scottie Wilbekin (18 πόντοι και 7 ασίστ), Tarik Biberovic (18 πόντοι και 5 ριμπάουντ), Nigel Hayes-Davis (16 πόντοι και 6 ριμπάουντ), ενώ ο Tyler Dorsey σημείωσε 7 πόντους και 1 ριμπάουντ σε 14 λεπτά και ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 18 λεπτά.

Με τη νίκη αυτή, η Μακάμπι ανέβηκε στο 5-3, ενώ η Φενέρμπαχτσε υποχώρησε στο 5-4. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ήδη από την προηγούμενη αγωνιστική σε απόδοση 0/3, καθώς είχαν ήδη ηττηθεί από τον Παρτιζάν και τον Ερυθρό Αστέρα.

Η Μακάμπι ήταν πλήρης από τη στιγμή που ο Wayne Baldwin επέστρεψε (που απουσίαζε στον αγώνα με τον Ολυμπιακό λόγω ασθένειας), ενώ η Φενέρμπαχτσε αγωνίστηκε χωρίς πολλούς κορυφαίους παίκτες της όπως οι Marco Guduric, Nick Calathes, Melih Mahmutoglu, Sertac Sanli, Metecan Birsen και Dyshawn Pierre.

Η συνέχεια του αγώνα:

Η Μακάμπι ξεκίνησε με 0/3 τρίποντα, ενώ η Φενέρμπαχτσε με 3/4. Αυτή κατόρθωσε να προηγηθεί με 17-28, πριν οι τοπικοί παίκτες πετύχουν σερί 7-0.

Το σκορ ισοφαρίστηκε μετά από αυτή από τη Μακάμπι έπειτα από ένα σερί 13-2, φτάνοντας το 30-30. Στη συνέχεια, όμως, η Φενέρ πέτυχε άλλο ένα σερί 2-13.

Ο Lorenzo Brown υπέστη το δεύτερο λάθος του πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, και σκόραρε μόλις 1 ασίστ στα τελευταία 1:54 για την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Ωστόσο, στη συνέχεια, ο παίκτης της Μακάμπι κατάφερε να ευστοχήσει σε δύο τρίποντα, φτάνοντας τους 13 πόντους και μειώνοντας τη διαφορά στους -8 πριν από το δεύτερο μέρος.

Η Φενέρ σημείωσε 28 πόντους, στη συνέχεια, 18, και στην τρίτη περίοδο μόνο 11, όλοι στα πρώτα 5,5 λεπτά, με αποτέλεσμα η ομάδα του Κάτας να πλησιάσει στον πόντο.

Μάλιστα, η Μακάμπι πρωταγωνίστησε σε τρεις διαδοχικές εναλλαγές στο σκορ και, τελικά, κέρδισε με +6 βαθμούς, αποκτώντας το προβάδισμα της νίκης.

Στη συνέχεια, με τον Wilbekin να σημειώνει το 72-72 με το πέμπτο τρίποντό του σε δέκα προσπάθειες, η ομάδα είχε διαφορά μόνο έναν πόντο. Ο Colson βρήκε εύκολο καλάθι για το 74-72, πριν ο Pierre εξαιρεθικά αγωνιστικός μπασκετμπολίστας της Φενέρμπαχτσε κάνει λάθος και η Μακάμπι αποκτά προβάδισμα δύο πόντων, ενώ ο Wilbekin σημειώνει πόντο από βολή και μειώνει τη διαφορά στο 74-73. Έπειτα, ο Baldwin προσθέτει ακόμα δύο πόντους από βολές, φτάνοντας το 76-73 και, τελικά, κατακτώντας τη νίκη για την Μακάμπι με 78-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 38-46, 56-57, 78-73