Η Φενέρμπαχτσε νίκησε 89-84 την Εφές, με εξαιρετικές εμφανίσεις από Καλάθη και Παπαγιάννη (vids)

Με εξαιρετικές εμφανίσεις του Νικ Καλάθη και του Γιώργου Παπαγιάννη, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Εφές με 89-84 στην 17η αγωνιστική της EuroLeague!

Ο Νικ Καλάθης σημείωσε φέτος προσωπικό ρεκόρ με 17 πόντους, από 3/5 τρίποντα, ενώ μοίρασε επίσης 8 ασίστ με 3 κλεψίματα. Από την πλευρά του, ο Γιώργος Παπαγιάννης πέτυχε 12 πόντους με 6/7 σουτ και 5 ριμπάουντ.

Οι δυο τους πέτυχαν τους πιο κρίσιμους πόντους της βραδιάς: Πρώτα ο Παπαγιάννης με το καλάθι για το 84-82 με 1:18 για το τέλος και στη συνέχεια ο Καλάθης με τρίποντο που έκανε το σκορ 87-82 στα 29” πριν το τέλος του ματς!

ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ
@twitter.com/FBBasketbol

Η Φενέρμπαχτσε βελτίωσε το ρεκόρ της σε 10-7 με 3-7 εκτός έδρας, ενώ η Εφές μειώθηκε σε 7-10 με 5-3 εντός έδρας.

Ο Νάιτζελ Χέις Ντέιβις ήταν ο πρώτος σκόρερ της Φενέρμπαχτσε με 24 πόντους, έχοντας 15 στο πρώτο ημίχρονο και συνολικά 22 μέχρι το 30′.

Ο Σέιν Λάρκιν επίσης ξεχώρισε με 28 πόντους, κυρίως στη δεύτερη περίοδο όπου σημείωσε 15 από τους 16 πόντους της ομάδας του!

Ο Ντάνιελ Οτούρου ήταν επίσης ενεργός μόνο στο πρώτο μισό του αγώνα, σημειώνοντας 16 από τους 19 πόντους του, ενώ στο δεύτερο μέρος δεν είχε τόσο μεγάλη ανάλυση.

Η Εφές αντιμετώπισε δυσκολίες από τα τρίποντα, καθώς συνολικά είχε μόνο 4/20 ευστοχίες και αυτό της κοστίσε στο τέλος, αντιμετωπίζοντας μια Φενέρμπαχτσε που ανέβασε σημαντικά την άμυνά της στο δεύτερο ημίχρονο και επιλέγοντας να μπαίνει πιο εύκολα στη ρακέτα αντί να προκαλεί από μακρινές επιθέσεις.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πέτυχε σερί 8-0 για να προηγηθεί 82-78 με 3:40 πριν το φινάλε, η Εφές ισοφάρισε σε 82-82 και ακολούθησαν οι Παπαγιάννης και Καλάθης προκειμένου να καθορίσουν τη σπουδαία νίκη της Φενέρμπαχτσε!

Αυτή ήταν η 4η σερί νίκη της Φενέρμπαχτσε στη διοργάνωση, υπό την καθοδήγηση του Γιασικεβίτσιους.

Τα δεκάλεπτα: 29-29, 52-47, 68-69, 84-89