Η Εφές κερδίζει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ 105-91 με τον Μιγιάτοβιτς στον πάγκο

Η Εφές πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, μετά από την ανάληψη του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς ως προπονητή, επικρατώντας με σκορ 105-91 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ στη Ρίγα της Λετονίας.

Με το 2/2 με τον κροάτη προπονητή, που υπηρέτησε για 15 χρόνια ως βοηθός προπονητής στην τουρκική ομάδα, η Εφές ανέβηκε σε ρεκόρ 11-15, ενώ η ομάδα του Όντεντ Κάτας υποχώρησε σε 13-13.

Για τη Μακάμπι, αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα, μετά τις δύο προηγούμενες στην Ισπανία, και πλέον βρίσκεται σε χαμηλότερη θέση στην κατάταξη.

Με πλήθος φιλάθλων από την Λετονία στην Αρένα Ρίγα, όπου διεξήχθη ο αγώνας για λόγους ασφαλείας, ο αγώνας αποδείχτηκε θριαμβευτικός για την Εφές που κατάφερε να διατηρήσει τον έλεγχο για 35 λεπτά.

Και οι δύο ομάδες επιβεβαίωσαν τη φήμη τους, με τη Μακάμπι να αποτελεί την 2η καλύτερη επίθεση και τη Εφές την τρίτη καλύτερη ομάδα στην EuroLeague.

Η κακή αμυντική απόδοση της Μακάμπι επιβεβαιώθηκε για μία ακόμα φορά, καθώς μετά τους 106 πόντους στη Μαδρίτη και τους 92 στη Βιτόρια, δέχτηκε 105 στη Ρίγα.

Αυτή ήταν η πέμπτη φορά που οι Ισραηλινοί δέχθηκαν πάνω από 100 πόντους!

Ο Σέιν Λάρκιν σημείωσε 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και έκλεισε τον αγώνα με 22, ενώ o Ροντρίγκ Μπομπουά σημείωσε 20 πόντους, ο Οσμανί και Πλάις έκαναν τετραψήφιο αριθμό πόντων, ενώ Κλάιμπερν και Τζόουνς σημείωσαν από 10 πόντους ο καθένας για τους νικητές.

Για τη Μακάμπι, ο Γουέιντ Μπάλντγουιν τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους, ενώ οι Κλίβελαντ και Κόλσον σημείωσαν 12 πόντους το καθένα στο πρώτο μισό του αγώνα. Στο δεύτερο μισό, Νίμπο και Ριβέρο τελείωσαν και οι δύο με 11 πόντους.

Η Εφές κατάφερε να εκδικηθεί την ήττα της στον πρώτο γύρο (86-95) σε έναν ουδέτερο αγώνα στο Βελιγράδι.

Τα δεκάλεπτα: 29-27, 50-51, 77-75, 105-91