Η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε με 74-70 επί της Μπαρτσελόνα πριν τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό (vids)

Η Αρμάνι Μιλάνο κέρδισε για δεύτερη φορά φέτος τη Μπαρτσελόνα, αυτήν τη φορά με 74-70 στο Forum του Μιλάνο την Παρασκευή.

Μετά το90-86 στη Βαρκελώνη (15/12), η ομάδα του Έτορε Μεσίνα (10-13) ήταν υπεύθυνη για τις δύο από τις οκτώ ήττες της Μπαρτσελόνας (15-8), που ήρθαν μετά τη συντριβή από την Εφές (98-74) στην Πόλη. Παρόλα αυτά, οι Καταλανοί δεν έδειξαν βελτίωση, παρά το στενό τελικό σκορ.

Οι Ιταλοί ταξιδεύουν τώρα στην επόμενη “εβδομάδα διαβόλου”, αφού προγραμματίζουν να παίξουν κόντρα στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ την Τετάρτη (31/1) και με την Εφές στην Κωνσταντινούπολη την Παρασκευή (2/2), ελπίζοντας στην επιστροφή του Νίκολα Μίροτιτς, που έχει να παίξει από την 11η αγωνιστική λόγω τραυματισμού.

Ο Γιαν Βέσελι (28π.) ήταν η εξαίρεση για την Μπαρτσελόνα, σε μια βραδιά που η χαλάρωση και η αφέλεια των Ιταλών οδήγησε στην ανατροπή με τελική διαφορά τεσσάρων πόντων, παρότι φαίνεται να χάνει έως και με 20 (45-25) ή με 14 (67-53) στο τελευταίο πεντάλεπτο.

O Λαπροβίτολα απουσίασε και αποβλήθηκε με 5 φάουλ, μετά από απουσία τριών αγώνων, ενώ ο Αργεντινός πόσταρε απόντος και απουσιάζει πάρα πολύ από την Μπαρτσελόνα!

Η Αρμάνι κυριαρχούσε στο πρώτο ημίχρονο έναντι μιας αδύναμης Μπαρτσελόνας, όμως η διαφορά μειώθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, κυρίως λόγω των αποδόσεων των Τσέχων Γιαν Βέσελι και Τόμας Σατοράνσκι.

Ας απολαύσουμε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Βέσελι στο πρώτο καλάθι του δευτέρου ημιχρόνου: