Εργκίν Αταμάν: “Μεγάλη επιτυχία, ευχαριστώ τον κόσμο”

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 99-85 της Άλμπα Βερολίνο στη Mercedes-Benz Arena και ο προπονητής Εργίν Αταμάν σχολίασε τη μεγάλη νίκη.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τι ανέφερε ο προπονητής του Παναθηναϊκού στη συνέντευξη τύπου μετά τον αγώνα:

“Καταφέραμε να κερδίσουμε μία σπουδαία νίκη. Παραμείναμε συγκρατημένοι και διατηρήσαμε τον ρυθμό του αγώνα.

Η Άλμπα αποδείχτηκε μία ομάδα που δεν εγκαταλείπει ποτέ και αυτό το επέδειξε και σήμερα. Ωστόσο, εμείς κάναμε τη δουλειά μας.

Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που ήταν στο πλευρό μας και μας υποστήριξε. Τόσο τον κόσμο που παρευρέθηκε στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, όσο και αυτόν που ταξίδεψε από την Ελλάδα.

Ελπίζω την επόμενη εβδομάδα να έχουμε δύο sold out στο ΟΑΚΑ”.

Λίγο αργότερα, στη συνέντευξη Τύπου, ο Αταμάν ανέφερε:

“Ξεκινήσαμε το παιχνίδι πολύ αποτελεσματικά στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο. Κυκλοφορήσαμε τη μπάλα πολύ καλά και βρήκαμε τα ελεύθερα σουτ, κάτι που ήταν πολύ σημαντικό.

Οι συνεργασίες μας στο pick n’ roll λειτούργησαν καλά, ειδικά με τον Μπαλτσερόφσκι, ο οποίος κινήθηκε επιτυχώς στην επίθεση. Και μετά με τον Βιλντόζα βρήκαμε 4 πολύ σημαντικά τρίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Άλμπα είναι μία ομάδα που δεν εγκαταλείπει ποτέ και αύξησε την πίεσή της. Αλλά καταφέραμε να βρούμε ξανά τρόπο να σκοράρουμε.

Καταφέραμε να σημειώσουμε 13 τρίποντα, ενώ η Άλμπα είχε 12. Αυτή η νίκη είναι ιδιαίτερα σημαντική ενόψει της επόμενης δύσκολης περιόδου παιχνιδιών”.