Μπασκόνια-Ζαλγκίρις Κάουνας 82-99: Εντυπωσιακή εμφάνιση με Μάνεκ στη Βιτόρια!

Η Ζαλγκίρις Κάουνας έκανε μια εκπληκτική εμφάνιση καθώς πέρασε άνετα (99-82) από τη Βιτόρια, εξουδετερώνοντας την Μπασκόνια με τον Μπρέιντι Μάνεκ να ξεχωρίζει!

Οι Λιθουανοί έχουν τώρα ρεκόρ 3-1 μετά τη νίκη τους στη Βιτόρια, ενώ οι Βάσκοι έχουν 3 ήττες σε 4 παιχνίδια. Αν και ο Μονέκε ήταν εξαιρετικός με 32 πόντους και 9 ριμπάουντ, αποχώρησε με απογοήτευση.

Ο Μπρέιντι Μάνεκ ήταν ο ηγέτης των Λιθουανών καθώς πέτυχε ένα double-double με 17 πόντους (0/2 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 2/3 βολές) και 14 ριμπάουντ σε 28 λεπτά που έμεινε στο γήπεδο. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Ρόλαντ Σμιτς με 21 πόντους (3/4 τρίποντα) και 8 ριμπάουντ.

Για τους Βάσκους, ο Τσίμα Μονέκε έκανε εξαιρετική εμφάνιση με 32 πόντους (7/11 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/9 βολές), 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες σε 27.30 λεπτά παιχνιδιού. Ο Μάρκους Χάουαρντ σημείωσε 26 πόντους, αλλά με 6/13 σουτ από την περιφέρεια.

Από την αρχή του ματς, οι Λιθουανοί ήταν εντυπωσιακοί (14-22 στο πρώτο δεκάλεπτο) και δεν επέτρεψαν στη Μπασκόνια να αντιδράσει. Οι Μάνεκ και Σμιτς ήταν οι πρωταγωνιστές επιθετικά για τους Λιθουανούς, ενώ ο εντυπωσιακός Μονέκε δεν είχε μεγάλη βοήθεια από τους συμπαίκτες του.

Στο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο σκορ (39-46) αλλά στο δεύτερο μέρος καταρρέουν. Οι Λιθουανοί διατήρησαν μια διαφορά 13 πόντων (61-74 στο 30′) και παρά την προσπάθεια του Μονέκε, ο αστοχία του Χάουαρντ (6/13 σουτ) είχε καταλυτικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα και στη διαφορά της άνετης νίκης των Λιθουανών.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παστούσιακ, Κοβάλσκι, Πιρ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 39-46, 61-74, 82-99.