Μπασκόνια-Βίρτους 81-91: Καλός ο Ρογκαβόπουλος, καλύτερος ο Μπελινέλι!

Η εξαιρετική Βίρτους Μπολόνια πέρασε και από τη “Φερνάντο Μπουέσα Αρένα”, επικρατώντας με 91-81 της Μπασκόνια, στη 14η αγωνιστική της EuroLeague.

Η ομάδα του του Λούκα Μπάνκι έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες και ανέβηκε στο 10-4 παραμένοντας σταθερά στην τρίτη θέση της κατάταξης, ενώ αυτή του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έπεσε στο 8-6.

Κορυφαίοι της Βίρτους, που αγωνίστηκε χωρίς τον Μίκι, ήταν οι Μάρκο Μπελινέλι (27π.), Τόρνικε Σενγκέλια (16π., 6ρ., 4ασ.) και Αϊζάια Κορντινιέ (12π., 8ρ., 3ασ.).

Χωρίς τον Ματ Κοστέλο, η Μπασκόνια είχε πρώτους σκόρερ τους Τσίμα Μονέκε (16π., 8ρ.), Μάικ Κότσαρ (13π.), Νίκο Ρογκαβόπουλο (11π. με 1/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3ρ.), Μάρκους Χάουαρντ (11π. με 3/13 σουτ) και Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ (10π., 13ασ., 8ρ.).

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η Βίρτους προηγήθηκε με διαφορά 14 πόντων στο 8ο λεπτό (10-24), όμως η Μπασκόνια ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε το προβάδισμα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (49-46 στο 23′).

Το δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας πήγαινε κυριολεκτικά πόντο-πόντο, αφού καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει έστω και μια μικρή διαφορά μέχρι το 35ο λεπτό.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν καλύτερη στην τελική ευθεία, πήρε μια διαφορά 9 πόντων (71-80) και έφτασε τις 10 νίκες στη φετινή EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 43-42, 60-63, 81-91.