Μπασκόνια νίκησε το Βαλένθια με συναρπαστική ανατροπή, πήρε το ντέρμπι της Ισπανίας (video)

Η Μπασκόνια (6-5) εντυπωσίασε στο τελευταίο δεκάλεπτο και επικράτησε με 98-84 της Βαλένθια (5-6) στο “Pabellon Fuente De San Luis” στην 11η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Βαλένθια κατάφερε να βρίσκεται συνεχώς μπροστά στο πρώτο ημίχρονο και φτάνοντας ακόμα και τους 12 πόντους με προβάδισμα 42-30 (18′), ωστόσο η Μπασκόνια πραγματοποίησε εκπληκτική ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, με ένα σκορ 14-31, καταλήγοντας στη νίκη με 84-98!

Ο Μάρκους Χάουαρντ (24π. με 6/14 τρίποντα, 6/6 βολές), ο Τσίμα Μονέκε (19π., 7ρ.), ο Βάνια Μαρίνκοβιτς (14π.) και ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ (11π., 10ασ.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.