Μπάγερν-Άλμπα 80-68: Ο Φρανσίσκο οδηγεί τη Μπάγερν στη νίκη! (βίντεο)

Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση, κυρίως στην άμυνα, η Μπάγερν κατάφερε να επικρατήσει (80-68) της Άλμπα στην πρώτη αγωνιστική της Euroleague, με τον Σιλβέιν Φρανσίσκο να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής και να τελειώνει τον αγώνα με 17 πόντους!

Στην αρχή του παιχνιδιού, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε τον έλεγχο (19-17 στο 10′), αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο η Άλμπα ήρθε αντιμέτωπη και με καλάθια από τους Γιοχάνες Τίμαν και Λουίς Ολίντε πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα (36-44 στο 20′).

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι και με επιθετική άμυνα κατάφεραν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα. Με ένα εντυπωσιακό 25-7 και τον Φρανσίσκο σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση, η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους (61-51 στο 30′) και διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Η Μπάγερν ακόμη διεύρυνε τη διαφορά στους +15 (74-59 στο 35′) και εξασφάλισε τη νίκη, με τον Πάμπλο Λάσο να επιστρέφει στη διοργάνωση με επιτυχία.

Ο πρωταγωνιστής για τη Μπάγερν ήταν ο περσινός νέος παίκτης του Περιστερίου, Σιλβέιν Φρανσίσκο, με 17 πόντους, ενώ 11 πόντους πέτυχε ο Μπονγκά και από 10 πόντους οι Μπολμάρο και Μπούκερ.

Από την Άλμπα, οι Τίμαν και Ολίντε σημείωσαν από 12 πόντους, ενώ ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Ματ Τόμας, μείνε με 11 πόντους σε 23:18 λεπτά.

Η Μπάγερν πήρε 32 περισσότερα ριμπάουντ από την Άλμπα, με τα επιθετικά ριμπάουντ να είναι 20-3!

Αυτή είναι η έβδομη νίκη της Μπάγερν σε εννέα αγώνες EuroLeague εναντίον της Άλμπα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 36-44, 61-51, 80-68.