Αταμάν: Η ατμόσφαιρα που προσδίδει αξία στο ΟΑΚΑ

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Εργκίν Αταμάν, σχολίασε τη νίκη με 90-76 επί της Βίρτους Μπολόνια στο ΟΑΚΑ για την 9η αγωνιστική της EuroLeague στο κέντρο της προσοχής του.

Ανέφερε αρχικά θέματα που αφορούν το μπάσκετ, αλλά επίσης, αναφέρθηκε στη συνδρομή των φιλάθλων του Παναθηναϊκού στη νίκη της ομάδας, το βράδυ της Παρασκευής.

Σε συνέντευξη τύπου δήλωσε:

“Γνωρίζαμε ότι η Βίρτους παίζει καλό μπάσκετ. Ήρθε εδώ έχοντας έξι νίκες σε οκτώ παιχνίδια αλλά είχαμε προετοιμαστεί πολύ καλά ψυχολογικά για τον αγώνα. Ίσως να μην είχαμε πολύ χρόνο για προετοιμασία, αλλά ελέγξαμε το παιχνίδι. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε τον έλεγχο, αλλά στο δεύτερο ο Μπελινέλι άρχισε να ευστοχεί σε απίθανα σουτ. Η άμυνά μας ήταν λίγο πιο αδυναμη και τους δώσαμε την ευκαιρία να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Στο 3ο δεκάλεπτο έκαναν πολλά λάθη στην επίθεση και τους δώσαμε την ευκαιρία να έχουν και πάλι τον έλεγχο. Στο τέλος δείξαμε επιθετικότητα, άλλαξαμε την στρατηγική μας στην άμυνα απέναντι σε Μπελινέλι και Σενγκέλια. Στην επίθεση άρχισαν να παίζουν πολύ έξυπνα με τον Σλούκα και βρίσκαμε πάντα σωστές πάσες” είπε ο Αταμάν και συνέχισε:

“Ο Ματίας ήταν επιθετικός και φυσικά ο Ντίνος ο οποίος έπαιξε και πάλι εξαιρετικά και θεωρώ ότι είναι ένας από τους καλύτερους power forward της Euroleague. Όλοι οι παίκτες έδειξαν αφοσίωση. Ο Ναν ήταν πολύ καλός και σημαντικός στο πρώτο ημίχρονο. Είμαι πολύ ευτυχισμένος επειδή το γήπεδο είχε περίπου 19.000-20.000 θεατές και αυτό είναι και όνειρο του γενικού διευθυντή της ομάδας. Να αρχίσουμε να κερδίζουμε και να έχουμε αυτήν την συνεργασία με τον κόσμο και να παίζουμε μπάσκετ που θα απολαμβάνουν οι θεατές. Μπορεί να μην κερδίζουμε πάντα όμως είμαι σίγουρος ότι όλοι το απόλαυσαν, ειδικά την τελευταία περίοδο και την προσπάθεια των παικτών”.

“Φέτος έχει διαφορετικό ρόλο, παίζει στη θέση άσου. Έχουμε δύο παίκτες σε αυτή τη θέση, ο Παπαπέτρου είναι τραυματίας ενώ και ο Χουάντσο που παίρνει κάποια λεπτά σε αυτήν την θέση είναι επίσης τραυματίας. Στο σχέδιό μας στην αρχή της σεζόν, θέλαμε να τον βάλουμε στη θέση άσου. Μπορεί να έχει κάποια προβλήματα στο παιχνίδι με φυσική επαφή αλλά με το σχήμα μας μπορούμε να επιτεθούμε με τρεις γκαρντ χρησιμοποιώντας τον στη θέση άσου. Μερικές φορές όταν βάζουν πίεση στον Σλούκα και ο Γκραντ είναι κουρασμένος, μπορεί να κάνει τη δουλειά και την κάνει πολύ καλά. Μπορεί να παίξει ακόμα καλύτερα. Προς το παρόν είναι στο 60%-70%”.

Τέλος, σε ερώτηση για την ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ σημείωσε:

“Αυτή είναι η ατμόσφαιρα που αξίζει να υπάρχει στο ΟΑΚΑ. Αυτή είναι η ατμόσφαιρα που έχει κάνει το κλαμπ του Παναθηναϊκού και γι’ αυτό ήρθα. Όταν έβλεπα τα ματς της Euroleague, της Παρτίζαν, του Ερυθρού Αστέρα, έχουν φοβερή ατμόσφαιρα. Και το ΟΑΚΑ το ίδιο. Για πολλά χρόνια. Τώρα είναι ώρα ώστε να υπάρχει συνέχεια αυτή η ατμόσφαιρα σε όλα τα ματς και οι φίλαθλοι να μην βρίσκουν εισιτήρια. Είχα αυτήν την εμπειρία στην Εφές. Όταν πήγα είχε 3.000 φίλους και τις δύο τελευταίες όλα τα ματς ήταν sold out. Οπότε να είναι το ίδιο και στο ΟΑΚΑ”.