Το Περιστέρι κερδίζει την Καρδίτσα με 77-48, με εντυπωσιακή άμυνα και επιδόσεις των Χαντς και Χουγκάζ (συλλογή φωτογραφιών)

Το Περιστέρι κέρδισε με άνεση την Καρδίτσα με 77-48 στο “Ανδρέας Παπανδρέου”, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ανέβηκε στο 3-3, ενώ η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου παρέμεινε χωρίς νίκη (0-6), παρά το γεγονός ότι έχει δώσει όλους τους αγώνες της εκτός έδρας.

Το Περιστέρι προηγήθηκε με 34-19 στο ημίχρονο, επιδεικνύοντας εξαιρετική άμυνα και θέτοντας τις βάσεις για την νίκη.

Οι κορυφαίοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Τζέιλεν Χαντς (19π., 6ρ.) και Νίκος Χουγκάζ (14π.), ενώ συνέβαλαν επίσης οι Νέιτ Ρένφρο (10π., 6ρ.), Τζόε Ράγκλαντ (9π., 9ασ.), Τρέβορ Τόμπσον (10 ριμπάουντ, 2 τάπες, 2 πόντους).

Ο αρχηγός του Περιστερίου, Λεωνίδας Κασελάκης, επέστρεψε στη δράση αλλά έμεινε στο παρκέ μόλις 6:15 λεπτά.

Από την πλευρά της Καρδίτσας, ο Ρομέλο Γουάιτ είχε 11 πόντους και 7 ριμπάουντ και ήταν ο μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ ο Νεοκλής Αβδάλας σημείωσε 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 εντυπωσιακές τάπες.

Η Καρδίτσα έκλεισε τον αγώνα με 9/19 βολές, 3/22 τρίποντα και 19 λάθη…

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 34-19, 51-41, 77-48.