Σλοβενία-Ελλάδα 91-98: Τρομερή Εθνική στο φιλικό, κατατρόμωσε την ομάδα του Ντόντσιτς! (βίντεο)

Η Εθνική Ελλάδας κέρδισε τη Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς με 98-91 στο φιλικό της Stožice Arena, κάνοντας μια εντυπωσιακή εμφάνιση!

Η Εθνική, που θα αντιμετωπίσει εκ νέου την ίδια αντίπαλο στην επόμενη αναμέτρηση την Παρασκευή (4/8, 19:00 – ΕΡΤ3) στο ΟΑΚΑ, παρουσίασε εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ πραγματοποίησαν το ντεμπούτο τους ο Τόμας Γουόκαπ και ο Ντίνος Μήτογλου μετά από καιρό.

Σημειώνεται ότι η Εθνική παρέλειψε τους Γιάννη και Κώστα Αντετοκούνμπο, τον Ιωάννη Παπαπέτρου και τον Μανώλη Χατζηδάκη.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η Εθνική ξεκίνησε με τους Τόμας Γουόκαπ, Γιαννούλη Λαρεντζάκη, Ντίνο Μήτογλου, Κώστα Παπανικολάου και Γιώργο Παπαγιάννη.

Η Σλοβενία προηγήθηκε με +11 και σημείωσε 29 πόντους στην πρώτη περίοδο, αλλά η Εθνική δεν την άφησε να απομακρυνθεί πολύ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 49-43 για τη Σλοβενία.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε καλά για την Εθνική, που σημείωσε 3/3 τρίποντα, και ακολούθησαν συνεχείς αλλαγές στο σκορ. Συνολικά, έγιναν 11 τρίποντα στην τρίτη περίοδο. Ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο για την Εθνική, με καλές επιδόσεις των Κώστα Παπανικολάου, Θανάση Αντετοκούνμπο και Ντίνου Μήτογλου.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 49-43, 71-73, 91-98