Ολυμπιακός επικράτησε της Καρδίτσας με 85-73 στην Stoiximan Basket League (vids)

Η Καρδίτσα είχε προβάδισμα στο σκορ μέχρι την τέταρτη περίοδο, αλλά ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του και κέρδισε με 85-73 στο ΣΕΦ για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο πρώτος σκόρερ ήταν ο Μιχάλης Λούντζης με 16 πόντους, με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να προσθέτει 14π. και οι Αϊζάια Κάνααν και Μόουζες Ράιτ να σημειώνουν από 11π.

Από την πλευρά της Καρδίτσας, οι πρωταγωνιστές ήταν οι Σακ Μπιουκάναν (18π.-4ρ.-4ασ.), Ρομέλο Γουάιτ (13π.-9ρ.), Γιώργο Καμπερίδη (11π.) και Τέβιν Μακ (10π.).

Οι παίκτες εκτός δωδεκάδας για τον Ολυμπιακό λόγω τραυματισμού ήταν ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος και ο Τόμας Γουόκαπ.

Η Καρδίτσα δεν κατάφερε να αντιμετωπίσει την ομάδα του Ολυμπιακού στην εκτός έδρας αναμέτρηση, εστιάζοντας στην απουσία του Νίκου Δίπλαρου λόγω τραυματισμού.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα, ο Ολυμπιακός είχε υψηλά ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα, ενώ η Καρδίτσα πήρε προβάδισμα σε ένα σημείο με 11 συνεχόμενους πόντους.

Ωστόσο, η αντίδραση του Ολυμπιακού στο τρίτο δεκάλεπτο οδήγησε στην αναστροφή του αποτελέσματος, ενώ στο τέλος σφραγίστηκε η νίκη με 85-73.

Τονίζεται η σημαντική συνεισφορά των αναπληρωματικών του Ολυμπιακού στο αποτέλεσμα του αγώνα.

Οι στατιστικές αναλύσεις του αγώνα δείχνουν την επικράτηση των γηπεδούχων σε πολλούς τομείς.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-41, 62-57, 85-73